28 Ocak 2018 17:59

Ankara Arçelik işçileri Türk Metal’e de hükümete de tepkili

Ankara'da bulunan Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikası işçileri grev yasağına tepki gösterdi: Biz işçilere kimse tepside hak sunmaz.

Paylaş

Elif ÖZTÜRK
Ankara

Ankara’da bulunan Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikası işçileri, grevlerinin yasaklanmasına tepkili. Fabrikada örgütlü Türk Metal’in de aldığı grev kararının arkasında durmaması nedeniyle eleştiren işçiler, “Bize kimse tepside bir şey sunmaz. 2015’te nasıl patladı bütün metal fabrikaları yine aynı şeyi yapmazsak hiçbir şey alamayız” dedi. Sözleşme sürecinin istedikleri gibi gitmesi için birlik olup, sürece örgütlü müdahale etmeleri gerektiğini dile getiren işçiler, işyeri komitelerinin kurulması gerektiğine dikkat çekti. Grevi yasaklayan hükümete tepki gösteren işçiler “Bu ülkenin tek vatandaşı patronlar mı? Zam istedik terörist olduk, bundan sonra oy moy yok” dedi. 

Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla grevlerinin milli güvenlik gerekçe gösterilerek yasaklandığını hatırlatan işçiler, başkanlık seçimlerinde Erdoğan’ı desteklemeyeceklerini söylediler. 7 yıllık bir Arçelik işçisi, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Devlet yine kimin yanında olduğunu gösterdi. Bugün mesaiye bu haberle başladık. Grevimizi ertelemek nedir ya? Üç yıldır bu sözleşmeyi bekliyoruz, biz milli güvenliği nasıl tehdit ediyormuşuz? Patronlara yüksek zam getirerek mi?  Biz de başkanlık seçimlerinde milli güvenliği sizin tehdit edeceğinizi söyleyeceğiz. Bundan sonra size oy moy yok kardeşim. Madem milli güvenliği tehdit ediyorum bundan sonra görüşürüz, nasıl tehdit ediyorum.”

‘PATRONLARA SAVAŞ YOK MU?’

Bir başka işçi ise; savaşın yükünün işçilerin sırtına yıkıldığını belirterek, “Ülke savaşta olabilir. Biz de açlıktan ölelim mi? İstediğimiz milyarlar değil, hakkımızı istiyoruz. Bu ülkenin tek vatandaşı patronlar mı? Onlara savaş yok mu?” diye konuştu.

5 yıllık bir işçi de “İşimize gelip gidiyoruz sağ olsunlar milli güvenliği tehdit edecek ne yapıyoruz anlamadık karnımızı zor doyuruyoruz biz zam istedik terörist olduk. Verdiğim emek, alın terim, vergilerim haram zıkkım olsun. Bizi zorla anarşist yapacak devlet. Milli güvenliği tehdit ne demek, görecekler” diye konuştu. 

3 yıllık bir işçi de organize sanayi bölgesinde birçok fabrika olduğunu, asgari ücretle çalışmamak için Arçelik’e girdiklerini aktararak, “Üç yılda asgari ücret bilmem ne kadar zam aldı MESS şimdi bize  yüzde 13 veriyor. Hem de enflasyon zammı içinde. Devlet grevimizi bizi tehdit olarak görmüş ve engelliyor” diye konuştu. 

‘HANİ VALLAHİ DE BİLLAHİ DE 38’İ ALACAKLARDI’

10 yıllık tecrübeli bir işçi hükümetin grev yasaklama kararını sendikayla MESS’in masaya oturduğu aynı güne denk getirmesine dikkat çekerek, devam etti: “Bunlar bize zam mam vermez. OHAL, savaş derken, her zaman bir bahaneleri olacak. Bize kimse tepside bir şey sunmaz. 2015’te nasıl patladı bütün metal fabrikaları yine aynı şeyi yapmazsak hiçbir şey alamayız. Türk Metal şimdiden su koyuvermeye başladı. Bugün masada yüzde 38’den 30’a düştüler. Hani vallahi de billahi de yüzde 38’i alacaklardı!” 

Bir başka Arçelik işçisi; “Ne yüzde 38’den ne 2 yıllık sözleşmeden ne de grev hakkımızdan vazgeçeriz. Gereği neyse yaparız” sözleriyle sendikaya ve hükümete tepkisini dile getirdi.

Konuştuğumuz işçilerden sadece biri sendikaya destek verdi: “Sendika bence iyi direniyor. Ama devlete de gücü yetmez ki? OHAL var, savaş var diye diye geri adım attırıyorlar. ‘Yasaksa yasak, grev yapıcaz’ desek vatan haini ilan ediliriz” diye konuştu.

Metal işçileri ne diyor?
Metal işçileri ne diyor?

‘FİİLİ GREV DE BİZİM HAKKIMIZ’

Görüşlerini aldığımız işçilerin büyük bir kısmı Birleşik Metal’in grev konusunda gösterdiği kararlılığı Türk Metal’in göstermediğine dikkat çektiler. Bir işçi; “Birleşik Metal, 2 Şubat’ta greve devam edeceğini söylemiş, Türk Metal neden aynı kararlılığı göstermiyor. Grev yasal hakkımız, onlar bunu bile yaptırmıyor devlet patronların yanında işte bizde buna göre bir şeyler yapmalıyız. Yine de greve çıkmalıyız” diyerek tepki gösterdi. Bir başka Arçelik işçisi ise bu aşamada hükümetin ve işverenin fiili grevden başka yol bırakmadığını belirterek “Grev işçinin hakkı, yasaklayamazlar. Geçen dönem nasıl çıkıldıysa bu dönemde de çıkılır. Fili grev de bizim hakkımız. Sendika ve patron, işçilerle hükümeti karşı karşıya bırakıp, kenara çekilmesini biliyor da biz iş durdurmayı bilmiyor muyuz? Şalter inecek.”

‘KOMİTEMİZİ KURALIM’

Türk Metal’in Başkanlar Kurulu toplantısından bekledikleri sonucun çıkmadığına vurgu yapan bir Arçelik işçisi şöyle konuştu: “Sendika biz dürtüklemesek bir şey yapmayacak, sendika aidatlarını peşin peşin alıyorlar. Bugüne kadar sendikamız ne dediyse eyvallah dedik, işyeri temsilcilerimiz ne dediyse ona göre hareket ettik. Bugün çıkıp ‘2 Şubat’ta grevdeyiz’ diyemediler. Bu durumda komitemizi de kurar, grevi de başlatır, bahçeye de çıkarız; sendikaya ve grev yasağına rağmen. Buna gücümüz yeter. Bunu arkadaşlarla konuşup, tartışıp yapmalıyız.” 
Görüştüğümüz bir diğer işçi de 2015 Renault direnişini örnek göstererek; “ Ne savaş ne OHAL bizi ilgilendirmez. Biz üç yıldır bu sözleşmeyi bekliyoruz. Hakkımız olanı almadan geri dönmek yok. Şimdi fabrikada birlik olma ve, birbirimize güvenme zamanı” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Halkevleri Genel Kurulu'nda Afrin operasyonuna tepki 

SONRAKİ HABER

Protesto edilen Macron, tiyatro salonundan güvenlik güçleri eşliğinde çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...