28 Ocak 2018 17:19

Grev yasağının ardından MESS'le bir kez daha görüşülecek

Metal grevinin yasaklanmasının ardından sendikacılar MESS’le ikinci kez görüşme yapacak.

Paylaş

Grev yasağının ardından Türk Metal yarın, 30 Ocak'ta ise Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş ise MESS’le ikinci kez görüşme yapacak.

İşçiler yasağa karşı etkili eylem kararı alınmasını isterken, Türk Metal ve Çelik-İş yarın iki vardiyada toplam bir saat iş durdurma kararı aldı. Birleşik Metal-İş ise yasağı tanımayarak 2 Şubat’ta fiili olarak greve çıkacağını duyurdu. Başta Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak olmak üzere yapılan açıklamalarda “Vallahi billahi hakları alacağız”, “Metal işçisini ezdirmeyeceğiz” açıklamaları yapıldı. 

Kamuoyuna bu açıklamaları yapan sendikacıların, fabrikalardaki tutumu ise işçileri endişelendiriyor. Türk Metal’in ve Çelik-İş sendikalarının örgütlü olduğu fabrikalarda iki yıllık sözleşme karşılığında yüzde 14-15 zam dile getiriliyor, işçilere “3 yıllık sözleşme olursa ne kadar zam ikna eder” diye soruluyor. Türk Metal’in MESS’in yüzde 13,2 teklifini iyi niyet göstergesi olarak değerlendirmesi ve işçilere sormadan yüzde 38 zam teklifini yüzde 30’a çekmesi de büyük tepki çekti. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu kimi fabrikalarda ise iki yıllık sözleşme karşılığı yüzde 17-18 oranında artışların telaffuz edildiği belirtildi. 

Metal işçileri ne diyor?
Metal işçileri ne diyor?

2015 SÖZLEŞMESİNİ HATIRLAYALIM

Farklı sendikalara üye işçiler, sendikacılardan beklenti içinde olmanın kendileri için felaketle sonuçlanacağına dikkat çekti. 2015 sözleşmesinde yaşananları hatırlatan işçiler, sözleşmeye örgütlü olarak müdahale etmemeleri halinde yine hüsrana uğrayacaklarını bildirdi. 

Bursa’dan Türk Metal üyesi bir işçi, 3 yıl önceki sözleşme döneminde de Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın büyük laflar ettiğini ve sözleşmenin 3 yıllık ve yüzde 7 zamla sonuçlandığını hatırlattı. Bu satışın ardından Renault’da başlayan ve hızla diğer fabrikalara yayılan metal fırtınanın yaşandığını söyleyen işçi, “Buradaki fark inisiyatifin işçide olmasıydı. Renault işçileri en küçük üretim birimlerinden başlayarak sözcülerini belirlemiş ve komitelerini kurmuştu. Talepler de eylem kararları da bu komite üzerinden alınınca işçiler birlik olmuş ve metal fırtına tüm metal işçileri için kazanımla sonuçlanmıştı. Ne zaman birliğimiz dağıldı o zaman Türk Metal geri geldi, işten atmalar oldu” dedi. Bugün de komiteleri kurup, sözleşme sürecine örgütlü bir şekilde müdahale etmemeleri halinde hüsrana uğrayacaklarını dile getiren işçi, “Fabrikalardaki nabız yoklamalar hayra alamet değil. Bir an önce biz işçiler harekete geçmeliyiz” çağrısında bulundu. 

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikada çalışan bir işçi ise 2015’te 3 yıllık sözleşmeye karşı greve çıktıklarını ve grevin birinci günü yasaklandığını hatırlattı. İşçilerin yasağa karşı grevi sürdürmek istediğini ancak sendikacıların işçileri evlerine yollayarak grev pankartlarını topladığını hatırlatan işçi, “Bugün 2 Şubat’ta fiili grev deniyorsa bu işçilerin kararlılığıyla oluyor. Diğer yandan fabrikalarda düşük zam için yoklamaların yapıldığını biliyoruz. İnisiyatif işçiden çıktığı anda karşımıza başka bir tablo çıkabilir” uyarısı yaptı. Komitelerin kurulması çağrısını yapan işçi, onayları olmayan bir sözleşmeye imza atılmaması gerektiğini ifade etti.  (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’ın hedef gösterdiği TTB yöneticilerine soruşturma

SONRAKİ HABER

'Afrin ekonomide öngörülmemiş sorunlara yol açabilir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...