28 Ocak 2018 14:25

Kardak krizinin 22. yıl dönümünde yine gerginlik

İçişleri Bakanlığı, Kardak'a çelenk atmak isteyen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un bulunduğu hücümbota engelleme yapıldığını açıkladı.

Paylaş

 

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi'ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında 1996 yılında yaşanan gerginliğin 22'nci yıl dönümünde, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, üst düzey askeri yetkililerle denizden gelerek, Kardak yakınlarında 22 yıl önce düşen helikopterde ölen üç subayın anısına denize çelenk bıraktı. Bölgede bulunan 10 Türk sahil güvenliği ile bir helikopter, Yunanistan botlarının Kardak'a gelmesini önledi. Yaşanan kısa süreli gerginlik, Savunma Bakanı'nın ayrılması ile sona erdi.

Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi açıklarında 1996 yılında bir kuru yük gemisinin çarpması ile çıkan Kardak krizinin 22’nci yıl dönümünde yine gerginlik yaşandı. Kilimli (Kalimnos) adasında bugün sabah saatlerinde düzenlenen ve üç Yunanistan subayının Kardak'ta düşen helikopterde ölmelerinin yıl dönümü anısına düzenlenen törenlere katılan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve askeri üst düzey yetkililer, ardından saat 11.50'de Kilimli limanından ayrıldıkları savaş gemisi ile Kardak bölgesine geldi. Sabah erken saatlerden itibaren 10 Türk sahil güvenlik botu ile 1 Türk sahil güvenlik helikopteri Kardak bölgesinde tedbir aldı. Türk botları, üç Yunanistan sahil güvenlik botu ve bir savaş gemisi ile Kardak'a gelen Kammenos ve beraberindekileri, Kardak'a yaklaştırmadı. Kammenos, Kardak'a yarım mil uzakta çelengi denize bıraktıktan sonra bölgeden ayrıldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI KARDAK'A YAKLAŞTIRILMADI 

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kardak bölgesine çelenk atmak üzere Yunanistan hücumbot ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Kardak’a yaklaştırılmadı. Herhangi bir gerginlik olmadan yapılan ikaz üzerine Yunanistan Heyeti Türk karasularını terk etti. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Amedspor, seyirci yasağını protesto için sahaya çıkmayacak

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa