13 Ağustos 2012 18:00

Baskılar birliği bozamıyor

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi bölgesindeki direniş bir haftasını dolduruyor. Çeşitli fabrikalarda çalışan işçilerin ücretlerinin arttırılması talebiyle başlattıkları direniş güçlenerek devam ediyor. Şireci Tekstil işçileri de dün sabah itibariyle tekrar direnişe katılırken, Zafer Tekstil’deki 60 yeni iş&cced

Baskılar birliği bozamıyor

Paylaş
Cumhur Daş / Cumali Akkaş

Gürteks, Gür İplik, Canan Tekstil, Motif İplik ve Zeki Mensucat’ta başlayan işçi direnişleri devam ediyor. Daha önce iş bırakıp patronla yapılan görüşme sonucu iş başı yapılan Şireci Tekstil işçileri de tekrar direnişe katıldı. Sabah saat altı buçukta fabrika önünde toplanan Şireci Tekstil işçileri iş başı yapmadı.

İşçilere müdahale eden çevik kuvvet ise barikat kurarak işçileri fabrikanın ana kapısından uzaklaştırdı. Fabrikanın yan tarafında işçilere seslenen işçi temsilcisi Süleyman Kıyak, diğer iş yerleriyle birlikte ortak belirlenen talepleri kendilerinin de savunduğunu söyledi. Bin TL aylık maaş ve yılda dört ikramiye istediklerini belirten Kıyak, kararlılıkla direnişe devam edeceklerini ifade etti. Fabrika önünde beklemeye başlayan işçiler de ortak alınan talepleri ve kararları alkış ve sloganlarla karşıladı. İş bırakan Şireci Tekstil işçilerine diğer direnişteki fabrikalardan da destek geldi. Motif İplik ve Gür İplik işçileri ziyaret ettikleri Şireci Tekstil işçileri ile birlikte halaylar çekti.

İŞÇİLER DİRENİŞTE KARARLI

Direniş devam ettikçe polisin işçilere yönelik tavrı da sertleşiyor. Altı gündür Gürteks önünde bekleyen işçilere polis barikat kurarak fabrikaya yaklaşmalarına izin vermedi. TOMA ve çevik kuvvet ekipleriyle işçilerin önüne barikat kuran polis işçilerin dağılması için uyarıda bulundu. “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını atan işçiler ise fabrika önünden ayrılmayarak bekleyişlerini sürdürdü. İşçilere seslenen Gürteks Genel Müdürü işçilerin isteklerini karşılayamayacaklarını belirterek, işçilerin iş başı yapmasını istedi. Müdüre tepki gösteren işçiler talepleri karşılanana kadar direnişe devam edeceklerini söyledi.

‘TEK ÇIKIŞIMIZ BİRLİK OLMAK’

Gazetemize konuşan Gürteks işçilerinden Ercan Altıntaş, tüm fabrikalardaki işçilerle kaderlerinin ortak olduğunu söyleyerek, “Bu dava tüm organizenin davasıdır. Hepimiz taleplerimizi alana kadar direnişe devam edeceğiz. Biz bu yola baş koyduk” dedi. Polisin arabalarının plakasını alarak ceza kestiğini belirten Altıntaş, “Naksan’ın, Sanko’nun önünden geçtik diye bize 180 TL ceza kestiler. Biz burada hakkımızı arıyoruz. Bizi yalnızlaştırmaya çalışıyorlar. Ancak biz birliğimizi bozmuyoruz” dedi.  Çemen Tekstil’in kışın 79 gün direndiğini hatırlatan Altıntaş, “Bizim tek çıkışımız sabırlı olmak, birlik olmaktır. Her türlü şeye birlikte göğüs gereceğiz” dedi.

Yunus Kara isimli işçi de, “Herkes birlik olursa patronlar işçileri yıldıramaz. Biz hakkımızı istiyoruz” dedi.
İmam Fıstıkçı isimli işçi, taleplerinin net olduğunu belirterek, “Ben karnımın tam doymasını, sırtımdaki elbisenin tam olmasını istiyorum. Eşimle, çocuğumla gezebilmek istiyorum. Her ay borçlanmak istemiyorum” dedi. Sonuna kadar eylemi devam ettireceklerini söyleyen Fıstık, “Biz insanız. İnsan gibi yaşamak istiyoruz. Bu duruma artık bir dur diyoruz” dedi.

Öte yandan CHP Gaziantep il başkanı Mehmet Gökdağ ve parti yöneticileri de gece direnişteki işçileri ziyaret ederek destek açıklamasında bulundular. (Gaziantep/EVRENSEL)


‘EVRENSEL VE HAYAT TV YANIMIZDA’

Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde direnişlerini sürdüren işçiler Evrensel ve Hayat Tv’de çıkan haberlerini ilgiyle takip ediyor. Medyanın seslerini duyurmadığından şikayetçi olan işçiler gazetemiz Evrensel’e ve Hayat Televizyonu’na teşekkür ederek, “Yanımızda bir sizi görüyoruz” dedi. Gürteks işçileri Hayat TV’de yayınlanan ve direnişi konu alan Haber Özel programını fabrika önüne kurdukları televizyonda izledi. Hayat TV’yi izlemeleri için ailelerine de haber veren işçiler alkışlar eşliğinde programı izledi. İşçiler, Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanan Süper Kupa maçını da takip etti.

MUHABİRLERİMİZE POLİS TACİZİ

Öte yandan Başpınar’da direnişin ilk gününden beri işçilerin sesini duyurmaya çalışan gazetemiz Evrensel ve Hayat Tv muhabirleri de sık sık polisin tacizine maruz kalıyor. Arkadaşlarımızın gazeteci olmadığını iddia eden polis, sarı basın kartı olmayanların çekim yapmasının suç olduğunu söyledi.


Gaziantep Belediyesi direnişten önce her gün çöplerini topladığı Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ne direnişten sonra uğramaz oldu. Direnişte olan fabrikaların önünde biriken çöpleri toplamayan belediyeye tepki gösteren işçiler, “Bu belediye kimin belediyesi? Sadece patrona mı hizmet ediyor?” diye sordular.
Mehmet Nasıroğlu isimli işçi greve çıktıkları için belediyenin çöpleri toplamadığını belirterek, “Daha önce her gün buraları temizliyorlardı. Ama şimdi kaç gün oldu bir çöp arabası gelmedi buraya. Biz burada yatıp kalkıyoruz, yemeğimizi burada yiyoruz. Bu çöpler içinde perişan olduk” dedi. Belediyenin görevini yapmadığını ifade eden Nasıroğlu, “Biz hakkımızı savunuyoruz diye, belediyenin bizi bırakması mı lazım? Biz kendi emeğimizi savunuyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Çorlu da Antep yolunda

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa