28 Ocak 2018 05:05

İsveçli gazetecilerden tutuklu gazetecilere dayanışma mesajı

Evrensel'e konuşan İsveçli gazeteci örgütleri temsilcileri tutuklu gazeteciler için 'Onların sürdürdükleri mücadele değişimlere yol açacaktır' dedi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar Afrin operasyonu ile birlikte artarken, gazetecilerin durumu da dünya gündemi olmaya devam ediyor. Uluslararası gazeteci örgütleri sık sık dayanışma açıklamaları yaparak ülkelerin dikkatini Türkiye’de basının durumuna çekmeye çalışıyorlar.

Gazetemize konuşan İsveçli gazeteci örgütlerinin temsilcileri de, basın özgürlüğü ihlallerinin her geçen gün arttığına ve gazeteci yargılayan mahkemelerin siyasi iktidarın baskısı altında olduğuna dikkat çektiler. Tutuklu gazetecilerin “çok yüksek bir bedel” ödediklerine dikkat çeken İsveçli gazeteciler, “Ama onların sürdürdükleri mücadele değişimlere yol açacaktır” dediler.

‘MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN TÜNELDE IŞIK GÖRÜNMÜYOR’

İsveç Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jonas Nordling, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra ifade ve basın özgürlüğü ihlallerinde belirgin bir artış yaşandığını belirterek, “Her geçen gün Erdoğan’ın nasıl bir rejim istediğini görüyoruz. Meslekdaşlarımız için tünelde ışık görünmüyor. Medya kuruluşları sürekli olarak kapatılıyor” dedi.

Uluslararası toplum güçlü bir tepki gösterene kadar ihlallerin devam edeceğini söyleyen Nordling, Avrupa Gazeteciler Federasyonu, İsveç Gazeteciler Federasyonu ve diğer basın kuruluşlarının ise ihlalleri kınadıklarını, duruşmalara gözlemciler göndererek meslekdaşlarıyla dayanışmayı sürdürdüklerini söyledi. Nordling, “Ama devletler arasında iletişim olmalı ve ülkeler Türkiye’ye gazetecilere bu şekilde davranamayacağını söylemeli ve tepki göstermeli” diye belirtti.

‘GELENEKSEL TEPKİLER ETKİLİ OLMUYOR’

Nordling, yıllardan beri ifade özgürlüğü ihlallerine karşı geleneksel yöntemlerle karşı çıktıklarını, protesto mektupları ve basın açıklamaları yaptıklarını ancak bu yöntemlerin yetersiz olduğunu gözlemlediğini belirttikten sonra, “Bizi kimse dinlemiyor. Ama çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmaktan başka çaremiz yok. Biz meslekdaşlarımızı unutmuyoruz ve her zaman dayanışma içinde olacağız. Hapsedilme kaygıları olmaksızın görevlerini yapabilmeleri için girişimlerimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘TÜM HUKUK SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) İsveç Seksiyonu Başkanı Jonathan Lundqvist de, Tutuklu Gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan davalarında yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymamamsının, Türkiye’de hukuk sisteminin içinde bulunduğu durumu gösterdiğini belirterek “Bu bize tüm hukuk sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.
Bu ve benzeri kararların hukuk sisteminin özgür olmadığını ve siyasi iktidarın denetiminde bulunduğunu gösterdiğini söyleyen Lundqvist, “Mahkemelerin kararları hukuki değil siyasi” ifadelerini kullandı.

‘YAŞANANLARI TAMİR ETMEK ÇOK ZAMAN ALACAK’

Türkiye’de özgürlükler açısından durumun her geçen gün kötüye gittiğini belirten Lundqvist, “Gazeteciler işlerine kaygıyla gidiyor. Eğer belirlenen çerçeveye uymazlarsa hoş olmayan şeylerle karşılaşabileceklerini biliyorlar. En yıkıcısı da otosansür. Bunu tamir etmek çok uzun zaman alır” ifadelerini kullandı.

‘SİLAHLI ÇATIŞMALAR DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRECEK’

RSF İsveç Seksiyonu Başkanı Jonathan Lundqvist, Afrin’e yönelik askeri operasyonun gazeteceleri nasıl etkileyeceğine de değindi. Lundqvist, “Silahlı çatışmalar basın özgüğrlüğünü çok olumsuz etkilediğini biliyoruz. Son 1.5 yıldır Türkiye’de basın özgürlüğünün içinde bulunduğu duruma silahlı çatışma eklendiğinde geriye ifade özgürlüğünden ne kalacağını düşünmek zor olur” diyerek yanıtladı. Türkiye’de demokrasi için mücadele eden pek çok gazetecinin cezaevlerinde olduğunu hatırlatan Lundqvist, “Kişisel olarak çok yüksek bir bedel ödüyorlar. Ama onların sürdürdükleri mücadele değişimlere yol açacaktır. Türkiye harika bir ülke. Erdoğan’ın umarsamadığı çok büyük imkanları var. Bizler burada meslekdaşlarımızla dayanışmamızı sürdüreceğiz” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diljen Ronî: Meşhur olanı değil, bende etki yaratanı okudum

SONRAKİ HABER

Meksika’da madende sendika mücadelesi veren işçilere infaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...