27 Ocak 2018 23:41

Bursa Aroma'da işçi kıyımı: 19 işçi işten atıldı

Bursa’da Tek Gıda İş'in örgütlü olduğu Aroma fabrikasında 19 işçi isten atıldı. İşçiler patronun kazanımla biten grevin acısını çıkardığını söylüyor.

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Bursa’da Tek Gıda İş Sendikasının örgütlü olduğu Aroma fabrikasında 19 işçi işten atıldı. Aroma işçileri toplu iş görüşmelerinde  anlaşma sağlanamaması üzerine 17 Ağustos’ta greve çıkmış fabrika önünde 20 gün süren direniş sonrası grev kazanımla sonuçlanmıştı. Grevin kazanımını hazmedemeyen Aroma patronu bugün 19 isçinin evlerine noter aracılığıyla bildirim göndererek işten çıkarıldığını bildirdi.

Fabrikadaki bölümleri taşerona vereceğini söyleyen Aroma patronu ilk olarak ambar bölümünü Ceva Lojistik adlı şirkete vererek burada çalışan 19 işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarmaların devam edeceği söyleniyor.

‘SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ’

Tek Gıda İş’in “sonuna kadar arkanızda olacağız” dediğini belirten işten atılan bir Aroma işçisi; “ İşten çıkarıldığımıza dair kağıtlar bugün evimize noter aracılığıyla gönderildi. Patron fabrikadaki bölümleri taşeron şirketlere vereceğini grev sonrası söylemeye başlamıştı. Şu an patron grevin acısını çıkarıyor. Grev döneminde göstermiş olduğumuz birlik ve beraberlikten çok rahatsız olmuşlar ki bugün böyle bir şey yaptılar. Grev sonrası 'geçici olarak çalışan işçiler 2018 yılı içinde kadroya alınacak' denmişti ama bugün işten çıkarma oldu.  İşten çıkarmalar karşısında sessiz kalmayacağız ve hakkımızı almak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse fabrika önünde çadır kurup sendikamızla birlikte direneceğiz” dedi.

İşten çıkarılan arkadaşlarının yalnız olmadığını söyleyen Aroma çalışanı bir başka işçi ise; “ Bugün Aroma patronu iyi bir şekilde sonuçlanan grevimiz sonrası ambar bölümünde çalışan 19 arkadaşımızın evine noter aracılığıyla kağıt göndererek gizli bir şekilde işten çıkardı. 19 arkadaşımız işlerine geri dönene kadar onlarla birlikte mücadele edeceğiz. Sendikamız da işten atılan arkadaşlarımızın sonuna kadar yanında olacağını söyledi. Biz aynı grev dönemindeki gibi birlik ve beraberlik içinde hareket edersek bu arkadaşlarımız işlerine geri dönecektir bundan eminiz” dedi.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Burhan Kuzu: Suriye'de ÖSO, yerli ve milli bir milis kuvvet

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa