27 Ocak 2018 22:41

Almanya’da Yeşiller yeni eş başkanlarını seçti

Almanya’da bugün yapılan Yeşiller Parti Kongresi'nde eş başkanlıklara Robert Habeck ve Annalena Baerbock seçildi.

Paylaş

Almanya’da Yeşiller'in eş başkanlıklarına Robert Habeck ve Annalena Baerbock seçildi. Schleswig-Holstein Eyaleti Çevre Bakanı Robert Habeck ve Federal Milletvekili Annalena Baerbock bugün Hannover'de yapılan Yeşiller Parti Kongresi'nde eş başkanlığa seçildiler.

DW Türkçe'nin haberine göre, 37 yaşındaki Baerbock oyların yüzde 64,45'ini alarak rakibi Aşağı Saksonya Parlamentosu Yeşiller Grup Başkanı Anja Piel'i geride bıraktı. Sol kanadın temsilcisi olan Piel ise oyların yüzde 34,78'ini aldı.

Parti kongresi öncesinde seçilmesine kesin gözüyle bakılan Robert Habeck ise oyların 83,3'ünü alarak eş başkanlığa seçildi.

Baerbock, eş başkanlık görevini bırakan Cem Özdemir ve Federal Meclis Yeşiller Grup Eş Başkanı Katrin Göring-Eckardt tarafından destekleniyordu.

HABECK İÇİN TÜZÜK DEĞİŞTİRİLDİ

Hannover'de dün başlayan kongrede Habeck'in eş başkanlığa seçilebilmesi için parti tüzüğünde değişiklik yapıldı. Böylelikle, eş başkanlığa seçilen kişinin eyalet ve federal hükümet veya parlamentolarındaki görevini bırakma zorunluluğu kaldırıldı. Delegelerin yüzde 77'si konuyla ilgili önerinin lehinde oy kullandı. Görevler ayrılığı Yeşiller Partisi'nin temel ilkeleri arasında bulunuyordu.

Habeck, eş başkanlığa aday olmadan önce seçildiği takdirde bir süre daha Schleswig-Holstein Eyaleti Çevre Bakanlığı görevini sürdürme şartı koymuştu. Sekiz ay daha bu göreve devam edecek olan Habeck, "önemli işleri bitirmek” istediğini dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray kendi evinde Osmanlıspor’u 2-0 yendi

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa