27 Ocak 2018 21:16

TAYAD'lı aileler: Çocuklarımıza tek tipi giydiremeyeceksiniz

TAYAD'lı aileler, İstanbul'da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek cezaevlerindeki tek tip uygulamasına tepki gösterdi.

Paylaş

İstanbul Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen TAYAD'lı aileler, hapishanelerde sürgün,sevkler, hak ihlalleri ve dayatılan tek tip kıyafete karşı eylem yaptı. 

“Suçlu değil devrimciyiz, tek tip elbise giymeyeceğiz” pankartı açan TAYAD'lı aileler, “Devrimci tutsalar onurumuzdur”, “Tek tip elbise kefendir giymedik giymeyeceğiz”, "Nuriye Semih onurumuzdur" sloganları attı.

TAYAD'lı aileler adına yapılan açıklama da, onlarca mahpusun Silivri 9 Nolu F Tipi Hapishanesi’nden Adana F Tipi ve Kırıkkale F Tipi hapishanelerine sürgün edildiğini söylendi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: Halkın Mühendis Mimarları’ndan Kenan Emre Üstündağ mahkemesinin görüleceği günün gecesinde savunma hakkı engellenerek Adana F Tipi’ne sürgün edilmiştir. Silivri 9 Nolu F Tipi Kadın Hapishanesi’nde tutuklu Grup Yorum üyesi Dilan Poyraz kan kusmaktadır. Dilan Poyraz’ın yaşam hakkı söz konusudur, tutuksuz yargılanmalıdır. Aynı hapishanede yine Grup Yorum’un bir başka üyesi Dilan Ekin belinde bulunan platin ve tedavisinin engellenmesinden kaynaklı felç kalma riski ile karşı karşıyadır. Başka bir tutuklu Hakan İnci ise hapishane gardiyanlarının saldırısı sonucu hastaneye kaldırılarak kafasına dikiş atılmıştır. Bu da yetmemiş olacak ki Adana F Tipi’ne sürgün edilmiştir.”

Aileler her şart ve koşulda evlatlarının yanında olduklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bildiri dağıtırken gözaltına alınan ESP’lilerden 8'i serbest

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa