27 Ocak 2018 17:39

ABD’de mültecilere sınır dışı!

ABD'nin Chicago kentine yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Gary Havaalanı'nda mülteciler, protestolara rağmen sınır dışı edildi.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelişiyle ülke gündeminde büyük tartışmalara neden olan mültecilerin sınır dışı edilme işlemleri Chicago kentine yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Gary Havaalanı’nda protestolara rağmen gerçekleşti.

Gizlilik içinde yürütülen sınır dışı etme operasyonunda Chicago’nun yanı sıra Indiana’nın kuzeyi ile Milwaukee’de yakalanan mülteciler, World Atlantic Havayollarına ait uçağa bindirilerek ülke dışına gönderildi.

Sınır dışı işlemi, çok yoğun olmayan havaalanındaki özel jetler için ayrılan apronun arka tarafındaki bölümde yapıldı. Polis araçları eşliğinde camları boyalı iki minibüsle havaalanına getirilen mültecilerin elleri ve ayaklarının zincirlendiği görüldü. Mülteciler arasında kadınların da olması dikkati çekti.

Sınır dışı işlemi havaalanına gelen küçük bir grup tarafından protesto edildi. “Adalet yoksa barış da yok” ve “Göçmenler olmasaydı, Trump’ın karısı da olmazdı” yazılı pankartlar taşıyan protestocular, “Adalet istiyoruz, şimdi istiyoruz” ve “Göçmenlere özgürlük” sloganları attı.

İş makinelerini protestocularla uçak arasına çeken havaalanı yetkilileri, sınır dışı operasyonunun görüntülenmesini engellemek için yoğun çaba harcadı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rahmi Öğdül’den ‘Yüzün Topografyası’

SONRAKİ HABER

Hişyar Özsoy: Operasyon başkanlık seçimleri için

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...