Burada sigortalı çalışmak yasaktır!

Burada sigortalı çalışmak yasaktır!

İkitelli’de bulunan Aymakoop Ayakkabı Sanayi Sitesinde işçiler, düşük ücret ve çalışma koşullarına karşı eylemlerine devam etmekte kararlılar. İşçiler, geçtiğimiz günlerde bir araya gelmiş ve çeşitli eylemler örgütlemişlerdi. İşçilerle yaptıkları eylemi ve taleplerini konuştuk.12 senelik say

Rabia Tuncer / Onur Aydın

12 senelik saya işçisi Gürsel Demirci, bu eylemlere katılan işçilerden birisi. Eylemlerin sigortasız çalıştırma ve düşük ücretlere karşı olduğunu söyleyen Demirci, “Taleplerimiz başta sigortasız çalışmaya karşıydı. Onun yanı sıra ücretler çok düşük. Saya başına verilen ücret en düşüğü 3 en yükseği 5 TL. Bunun yükseltilmesini istiyoruz. En düşük saya ücreti 8 lira olmalı. Kirada kalıyoruz. Yemek ücreti yok, servis yok. Bunların düzeltilmesini istiyoruz. Bundan sonra eylemleri genişletmemiz gerekiyor. Dernek aracılığıyla başta sigorta hakkımızı almak istiyoruz.” dedi.

25 yıllık saya işçisi Caner Altınok da ağır çalışma koşullarından dolayı eyleme katıldığını söylüyor. Altınok, “Sabah 8’de işe başlayıp, akşam 9-10’dan önce evimize gidemiyoruz. Dükkanların kirası, aidatı vs. biz öderken, yapılan işin fiyatlarını biz belirleyemiyoruz. 5 liraya diktiğimiz ayakkabıyı adam 100 liraya satıyor. Onlar yüzde yüz kâr ederken bizler yemeği, kirayı, yolu çıkarttığımızda asgari ücretin biraz üstünde para alıyoruz” diye konuştu.

Altınok özellikle sigortasız çalıştırılmaya tepkili. Hükümetin sigortasız çalışmayı çok sert biçimde denetlemesi gerektiğini düşünüyor. En ufak bir ihbarda bile hızla denetim yapılmasını isteyen Altınok, “Avrupa’da sigortasız kimse çalıştırılmıyor. Herkesi sigortalı yapıyorlar. Türkiye’de de bu yapılmalı. Maliyeciler göstermelik olsun diye burada geziyorlar. Burada onlarca büyük fabrika var. Ufak dükkanlar arıyorlar. Ama bir gir bakalım fabrikalara. Hepsi mi sigortalı çalışıyor bir bak bakalım. Sadece bir makine almış olan ufak atölyeyi basıyorsun. Bu adamın kazandığı ortada. Cezayı ödeme şansı yok. Bunu devlet görmüyor mu?” diye soruyor. (İstanbul/EVRENSEL)


‘ZATEN TAZMİNAT ŞANSIMIZ YOK’

Kıdem tazminatının fona devredilmesi tartışmasını sorduğumuzda Altınok, bunu düşünecek halinin kalmadığını söylüyor. Altınok şunları söyledi: “Bizim kıdem tazminatıyla işimiz yok çünkü, tazminat alma olasılığımız bile yok. 2000 yılında ben 4 liraya yaptığım ayakkabıyı 30 liraya satın alırken, bugün aynı ayakkabı 100 liraya satılabiliyorsa bana emeğimin karşılığını versinler. Ben tazminattan vazgeçtim. Ama emeğimizin karşılığını da alamıyoruz. En azından geleceğime dair bir şeyler yaparım. O da yok. Saya işinde eğer sezon değilse daha da ucuza çalışıyoruz. Normalde 4-5 liraya diktiğimiz sayayı bazen 2.5-3 liraya dikiyoruz.”

Gürsel Demirci ise “O başlı başına bir cinayet zaten. Ama bizim kıdem tazminatını bile düşünecek bir durumumuz yok. Bizlerin tazminat alma gibi bir şansı yok zaten. Şu an sadece sigortamız olsun yeter diyecek durumdayız.” diye konuştu.

www.evrensel.net