27 Ocak 2018 04:40

Keşke savaşmasak da herkes nasıl istiyorsa öyle yaşasa...

Mobilya işçisi mektubunda 4 yıl önce ölen asker akrabasının sözlerini dile getiriyor: ' Keşke savaşmasak da herkes nasıl istiyorsa öyle yaşasa...'

Paylaş

Mobilya işçisi
Kayseri

Merhaba Evrensel gazetesi okurları…

Sizlerle ülkemizin “acı ve sıcak” gündemi olan Afrin’e yönelik savaşa dair gelişmeleri mobilya fabrikasındaki bir grup işçi arkadaşım ile çay molasında aramızda geçen diyaloğu -sevdiğim bir ağabeyimin ısrarı ile- sizlerle paylaşmak istedim…

İlk olarak söze akrabasını 4 yıl önce Güneydoğu’da askerlik yaparken kaybetmiş bir işçi başladı: “Akrabamız, üniversite okumak için geldiğinde daha gençti… Ailemizin ekonomik durumunun kötü olması, üniversiteyi kazandığı halde gitmeyerek, para kazanayım, ‘Kimseye yük olmayayım’ kaygısı ile meslek olarak da kutsal bir görev olduğunu söyleyerek askerliği seçip, uzman çavuş olmuştu. Bunun ardından her askerin zorunlu olarak gittiği Güneydoğu bölgesine gönderildi. Sürekli telefonda konuşuyorduk… ‘Ağabey buralar bildiğin gibi değil’ diyordu. ‘Onların vatanında biz savaş açmış ve savaşıyoruz’ diyordu. ‘Keşke savaşmasak da herkes nasıl istiyorsa öyle yaşasa’ diyordu.”

DÜNYA BAŞIMIZA YIKILDI

Ve bir gün acı haber geldiğini anlatarak “Sanki dünya başımıza yıkılmış gibi hissettik” dedi, “Bu acıyı ancak yaşayan bilir, gerisi benim için önemli değildi. Keşke kardeşim kör kurşuna gitmeseydi. Kör kurşuna gittiğinde daha 21 yaşındaydı. Geleceğine dair bir sürü planları ve hayalleri vardı. Kardeşimin yaşamı nihayetinde bir kör kurşuna gitmişti. Şimdi de bu savaş çıktı. Neden çıktı, nasıl çıktı ve kimlerin amacı için çıkartıldı? Bu sorular benim kafamı sürekli karıştırıyor. Ama bu sorulara az da olsa bir cevap verebilirim. Katil Amerika zaten dünyayı karıştırıyor. Her yere burnunu sokuyor. Her türlü terör örgütlerine yardım ediyor. Bu terör örgütlerinin uzantısı bizim de ülkemiz de mevcut. Bunun için mi savaşa girdik bilmiyorum? Rusya’nın amacı bu topraklarda söz sahibi olmak. Bunun için de bölgedeki terör örgütlerine sahip çıkıyor. Madem öyle Amerika ve Rusya’ya karşı savaşa girelim.”

‘AFRİN’E ÇAĞIRSALAR SAVAŞIRIM’

Başka bir işçi arkadaşım ise, askerliğini yıllar önce yapmış. Ve hemen söze girdi: “Askerliğimi 20 ay yaptım. Şimdi askerlik mi yapılıyor? Şimdi ki askerler çok rahat. Beni şimdi çağırsalar tekrar askerlik yaparım bu vatan için. Bu vatan için her şeyi göze alırım. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu ülkeyi de o bölgeyi de teröristlerden temizleyeceğiz. Bu teröristler bitene kadar savaşmalıyız. Çünkü bunlar bizim ülkemiz için tehlike unsuru. Bu teröristleri biz bir kaşık suda boğarız da güçlü ülkeler destek veriyor bu teröristlere. Başta Amerika, Rusya, İngiltere, Almanya ve başkaları açıktan destek veriyor. Bu ülkeler geçmişte Osmanlı hükümdarlığını da böyle yıktılar. Osmanlı düşmanı bu güçler! Türklerden korktukları için şimdi de ülkemize zarar veriyorlar. Bu teröristlere inat şimdi Afrin’e savaşmaya çağırsalar elime silah verseler savaşırım. Gücümün yettiğince bu ülke için savaşırım…”

Sohbetlerimiz genelde bu tarzda ilerliyor. Duygular ile politikalar iç içe geçiyor. Görüşmek üzere...

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayserili işçiler: Bu savaş biz işçilere yarar mı?’

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa