26 Ocak 2018 22:01

İsveç’te sosyal demokrat milletvekillerinden Afrin çıkışı

İsveç’te Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve 7 üyesi Türkiye'yi uluslararası yasaları ihlal etmekle suçladı

Paylaş

İsveç’te Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve 7 üyesi, Türkiye’yi Afrin’e müdahale ederek uluslararası yasaları ihlal suçu işlemekle ve bölgede demokrasi ve insan hakları için verilen çabaları sekteye uğratmakla suçladı.

Dagens Arena gazetesinde yayımlanan ortak açıklamada, Türkiye’nin Kürtlerin kontrolündeki Afrin'e yönelik operasyonunu dehşetle izlediklerini belirten milletvekilleri, “Türkiye’nin tutumu böldedeki korkunç insancıl durumu kötüleştirecek ve çatışmaları arttıracaktır. Operasyon Suriye’de barışı gerçekleştirme olanaklarını tehdit ediyor ve Suriye’nin görece istikrarlı bölgesindeki düzeni bozuyor” dedi.

'TÜRKİYE’NİN SALDIRISI IŞİD’E TOPARLANMA ŞANSI VERECEK'

Türkiye’nin Afrin'e yönelik operasyonunun uluslararası güçlerin IŞİD’e karşı mücadelesini güçleştireceği, IŞİD ve diğer terör örgütlerine toparlanma şansı vereceği uyarısında bulunan çağrıcılar, Afrin operasyonunun Erdoğan iktidarının Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı bölgelere yönelik ilk operasyonu olmadığına dikkat çekti.

'BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DAHA AÇIK BİR TUTUM ALMALIYDI'

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Pazartesi günü yapılan oturumunda Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu kınamak yerine Türkiye’ye itidal çağrısı yapması gerektiğini belirten milletvekilleri, “Biz Birleşmiş Milletler’in daha açık bir tutum almasını beklerdik. Kürtler IŞİD'e karşı bir müttefik ve Kürt milisleri YPG ve YPJ, ABD’nin desteğiyle IŞİD'i yenilgiye uğrattı” dedi.

'FATURA AFRİN HALKINA ÇIKARILIYOR'

Vekiller açıklamalarının devamında “Rusya da tavır almayıp bölgedeki askerlerini geri çekti ve Türkiye’ye özgürce hareket etme olanağı tanıdı. Tüm bunlardan büyük güçlerin bölgeyi paylaştıkları ve faturayı Afrin’de yaşayan insanlara çıkardıkları izlenimi çıkıyor" ifadelerini kullandı.

'ÇÖZÜME BARIŞ MASASINDA ULAŞILABİLİR'

Milletvekilleri, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin uluslararası yasalara saygı gösterilmesini sağlamasını ve sivilleri korunmasını talep etmesi gerektiğini belirttikten ve “Savaşın çözümüne sadece görüşme masasında ulaşılabilir ve Türkiye ile Kürtlerin anlaşmazlıkları da uzlaşma süreci ve siyasi tartışmalarla çözülmelidir” dedi.

Vekiller, siddetin artmasının yanlış yönde gelişmelere yol açacağı, uzlaşma ve kalıcı bir barışın gerçekleşmesini erteleyeceği uyarısında bulundu.

'ULUSLARARASI HUKUKUN SAVUNULMASI ÖNEMLİ'

Uzun yıllardan beri barış, demokrasi ve insan hakları adına olumlu bir rol oynayan İsveç’in konuyu Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin gündemine getireceğini söyleyen Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nın Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri, “Ülkeler art arda uluslararası hukuka ihanet ederken İsveç gibi ülkelerinin bunu savunması daha önemli” dedi.

Çağrının altında Parlamento Dış Komisyonu Başkanı Kenneth G. Forslund ve Dış Komisyonu Üyeleri ve milletvekilleri Olle Thorell, Maria Andersson Willner, Pyry Niemi, Krister Örnfjäder, Marie-Luise Rönnmark, Anders Österberg ve Emilia Töyrä’nin imzaları bulunuyor. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yazarımız Cengiz Bektaş'a Mimar Sinan Büyük Ödülü

SONRAKİ HABER

JES’e karşı direnen Değirmendereliler yol kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa