Türkmen: Üreticiye destekleme primleri neden ödenmiyor?

Türkmen: Üreticiye destekleme primleri neden ödenmiyor?

CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen, destekleme primleri vaktinde ödenmediği için zor durumda kalan ürecinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, destekleme prim ödemelerinde yaşanan gecikmenin üretici ve çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirterek, tarımsal ürünlere verilen destekleme primlerinin ödemelerinde yaşanan gecikmelerin nedenlerini sordu.

'ÇİFTÇİNİN CEBİNDE EKECEĞİ TOHUM İÇİN BİLE PARA KALMAMIŞ'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nıncevaplaması istemiyle soru önergesi veren Türkmen, Adana il ve ilçelerinde son dönemlerde ödenmeyen tarımsal desteklemeler nedeniyle çiftçilerin mağdur olduğunubelirterek “Ayçiçeği, mısır, buğday, gübre ve mazot desteklerini alamayan çiftçilerimiz ekonomik açıdan zarar görmektedir. Çiftçinin cebinde ekeceği tohum için bile para kalmamış, bu nedenle bankalardan yüksek faizlerle kredi kullanmak zorunda kalıyor, dolayısıyla borçları katlanarak çoğalıyor” dedi.Tarım Bakanı Fakıbaba’ya, tarımsal destek prim ödemelerinin gecikme nedenini soran Türkmen, Adana ve ilçelerinde ayçiçeği, mısır, buğday, gübre ve mazot desteklerinin ne zaman ödeneceği hakkında bilgi istedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net