26 Ocak 2018 18:31

'Afrin hiç kimseye tehdit olmamıştır'

Batman Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve Sur'da yaşayan kadınlar, Afrin operasyonuna dair 'Bir kan istemiyoruz, barış istiyoruz' diyor.

Paylaş

TSK’nin Afrin’e yönelik operasyonuna dair konuşan Diyarbakır Sur’da yaşayan yurttaşlar, Kürtlerin savaş istemediğini söyleyerek, “Dünyadaki bütün halklar gibi Kürtlerin de kendi topraklarında kimlikleriyle, dilleriyle yaşamaya hakkı var. Bu insani bir haktır ama Erdoğan bunu kabul etmiyor” dedi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı gruplar tarafından Afrin’e yönelik başlatılan operasyona bir tepki de Diyarbakır’ın Sur ilçesi sakinlerinden geldi. 2 Aralık 2015’te uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası başlatılan yıkımın devam ettiği ilçe sakinleri, Kürtlerin savaş istemediğini söyledi. 

Sur’un Lalebey Mahallesi’nde esnaflık yapan Kıymet Özdemir, “Afrin’de bir Kürt oluşumuna tahammül edilemiyor.” dedi. 

Zarife Arı da, “Erdoğan, ‘Ben terör operasyonu yapıyorum’ diyor. Orada yaşayan bir milyon insan terörist mi oluyor?” diye sordu. Erdoğan’ın herkesi kendi etrafında toplamak ve denetlemek istediğini belirten Arı, “Buna gücünün yetmediği kesimlere de ‘terörist’ diyor. Bu söylemi Kürtler için söylüyor, bu hakarettir” diye konuştu.

Afrin’e yönelik saldırı sonrası camilerden Fetih Suresi okutulmasına da eleştiren Arı, “Her yerde hutbeler okutuyorlar camilerde vaazlar veriliyor Efrin’le ilgili. Bu nasıl bir Müslümanlıktır ki diğer Müslümanların katli için ferman verilsin” dedi. 

‘KENDİ TOPRAKLARINDA YAŞAMAK KÜRTLERİN DE HAKKI’

Sur sakinlerinden Meral Kaçan ise, Kürtlerin savaş istemediğini ancak Türkiye’nin buna zorladığını belirtti. Kürtlerin barış ve kardeşlik çabalarına karşı sesiz kalınmaması gerektiğini vurgulayan Kaçan, “Erdoğan, Kürtlerden duyduğu rahatsızlığı her yerde dile getiriyor. Dünyanın bütün ülkelerini gezerek Kürtlere operasyon yapmak için icazet alan Erdoğan, yeri geldiğinde ‘kardeşim’ dediği Kürtlere saldırarak başarıya ulaşacağını sanıyor. Dünyadaki bütün halklar gibi Kürtlerin de kendi topraklarında kimlikleriyle, dilleriyle yaşamaya hakkı var. Bu insani bir haktır ama Erdoğan bunu kabul etmiyor” diye konuştu.

‘DÜNYA’NIN BU SAVAŞA DUR DEMESİ GEREKİR’

Afrin'e yönelik askeri operasyona dair konuşan Batman Barış Anneleri Meclisi üyeleri, yürütülen savaşa karşı barış istedikleri söyledi. 

Çocuk, kadın ve insanların ölümünü istemediklerini belirten Barış Annesi Maşallah Kaya, “Bu katliamları istemiyoruz. Yürütülen savaşa karşı barışın gelişmesini istiyoruz. Dünya Afrin’e yönelik operasyonlara karşı durmalı. Biz kan istemiyoruz barış istiyoruz” dedi. 

Dünyanın bu savaşa dur demesi gerektiğini söyleyen Barış Annesi Kamile Şimşek ise, “Afrin halkı ‘terörist’ değildir.  Afrin, hiç kimsenin hayatını tehlikeye sokmamıştır ve hiç kimseye tehdit olmamıştır” dedi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metal industry strike banned by the Turkish government

SONRAKİ HABER

Van'da siyasi partilerden kayyumlara karşı ortak mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa