26 Ocak 2018 17:59

'TV10 çalışanları Alevilerin sesi oldukları için tutuklandı'

Veli Büyükşahin ve Veli Haydar Güleç'in tutuklanmasını değerlendiren Hüseyin Kelleci 'Arkadaşlarımız Alevilerin sesi oldukları için tutuklandı' dedi.

Paylaş

KHK ile kapatılan TV10 çalışanlarının tutuklanmasına tepki gösteren Televizyonun Programcısı Hüseyin Kelleci, “Arkadaşlarımız Alevilerin sesi oldukları için tutuklandı. Alevilerin sesini kıssalar, kapatsalar dahi bir şekilde sesler çıkmaya devam edecek” dedi.

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) 29 Eylül 2016’da kapatılan TV10 kameramanlarından Kemal Demir 1 Aralık 2017’de Televizyonun Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ve Yayın Kurulu Üyesi Veli Haydar Güleç ise 18 Ocak’ta tutuklandı. 

Mezopotamya Ajansına konuşan TV10 programcısı Hüseyin Kelleci, televizyonları TV10’un 2011 yılında 4 kişiyle kurulduğunu belirterek, Alevilerin görüşlerini alarak televizyonlarını kurduklarını söyledi. Televizyonun Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Kürt, Türkmen, Arap ve diğer Alevileri yansıttığını aktaran Kelleci, 5 yıl gibi bir süreçte Alevilerin birbirini tanımasını sağladıklarını ve ciddi bir ilgi gördüğünü söyledi. 

‘KANALIMIZ BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ’

Yayın süreci boyunca da birçok kez engellemelerle karşılaştıklarını belirten Kelleci, “Zaman zaman emniyetten gelip bize şunu söylemeyin diyorlardı. Yine illere gittiğimizde de kimi engellemelerle karşılaşıyorduk. Zaman zaman aracımızın lastikleri bıçaklanıyordu. Ama böyle ciddi bir baskı yoktu” dedi.

Televizyonlarının kapatılma kararının aslında 27 Temmuz 2016’da alındığını sözlerine ekleyen Kelleci “Ama 29 Eylül’de kapattılar. Sonradan KHK ile değil Sayın Cumhurbaşkanın talimatıyla kapatıldığını görüyoruz. Bizim izleyicilerimiz RTÜK’ü aradı. Bizim RTÜK ile hiçbir sorunumuz yok. 5 yıl içinde 3 defa uyarılmış, 3 ceza kesilmiş. Kesilen bu cezaların 3’ünü de ödedik. 2’si mahkemeye verilmiş ve paramızı geri almışız. Diğerinde de biz suçlu göründüğümüz için para cezasını ödedik. Parasal, ekonomik anlamda hiç problemimiz olmadı. Ama birilerinin rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu zaten en önemli baskıdır. Size sormadan, etmeden rızalık almadan lokmalarla kurulmuş televizyonu kapattılar” diye konuştu.

‘BARIŞTAN BAHSETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Son süreçte TV10 çalışanlarının gözaltına alınarak tutuklanmasına tepki gösteren Kelleci, arkadaşlarının Alevilerin sesi oldukları için ve insanların sorunlarını ekrana taşıdıkları için tutuklandıklarını söyledi. 

Alevi kamuoyunun tutuklu arkadaşlarına sahip çıkması gerektiğini söyleyen Kelleci, “Bu konuda daha çok seslerini duyurmaları gerekiyor. Biz demokrasi, barıştan bahsetmeye devam edeceğiz. Kaçmayacağız bu ülkenin kiracısı değiliz. Dolayısıyla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Hülya Emeç için çağrı: Gerekli koruma sağlanmalı

SONRAKİ HABER

HDP’den medyaya 15 maddelik 'gerçekleri anlatın' çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...