26 Ocak 2018 16:36

Diyarbakır Barosu: Geç gelen adalet, adalet değildir

Diyarbakır Barosu'nun Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması talebiyle başlattığı eylem sürüyor.

Paylaş

Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması talebiyle eylemlerini sürdüren Diyarbakır Barosu, Cumhuriyet Başsavcılığının yapmış olduğu açıklamaya, “Geç gelen adalet, adalet değildir” yanıtını verdi. 

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015’te Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle başlattıkları eylemi sürdürüyor. Üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart taşıyan avukatlar adına Diyarbakır Barosu adına açıklamayı Başkan Yardımcısı Sertaç Buluttekin yaptı. 26 aydır kararlı bir iradeyle adalet taleplerini dile getirdiklerini hatırlatan Buluttekin, ancak adalet adına tatmin edici, makul bir gelişmenin yaşanmadığını söyledi. 

BAŞSAVCILIKTAN SOMUT ADIM İSTENİYOR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı tarafından geçen hafta yapılan açıklamada Elçi soruşturmasının sonu nereye varırsa varsın sonuçlandırılacağı yönündeki açıklamasına yanıt veren Buluttekin, şunları söyledi:

“Malumunuz olduğu üzere, geçen hafta Tahir Elçi cinayetine ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. Bunlardan biri de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tahir Elçi cinayetine ilişkin soruşturmanın sonucu nereye uzanırsa uzansın etkin bir şekilde yürütüleceğini kararlılıkla ifade etti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının bu kararlı ifadelerinin bir an önce somut yansımalarının olmasını istemekteyiz. Ancak Tahir Elçi cinayetine ilişkin soruşturmada, geçen uzun süreye rağmen henüz olayın aydınlatılmamış olması karşısında geç gelen adaletin adalet olamayacağını da hatırlatma durumundayız.” 

Diyarbakır Barosu olarak cinayetin aydınlatılması için yapılacak tüm çalışmalara katılmak istediklerini söyleyen Buluttekin, cinayetin aydınlatılması adına mevcut kararlı duruşlarını amaç hasıl oluncaya kadar sürdüreceklerini ifade etti. Açıklama 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Müebbet hapsi istenen IŞİD’li tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Trump-Erdoğan görüşmesinin bantını yayınlayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...