Filistinli Tamimi için komisyon kurulması talebi reddedildi

Filistinli Tamimi için komisyon kurulması talebi reddedildi

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun 'Filistin'in cesur kızı' Ahed Tamimi için Mecliste komisyon kurulması talebi reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun “Filistin'in cesur kızı” diye bilinen Ahed Tamimi ve annesi ile 14 yaşındaki Fevzi El-Junidi için Mecliste siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları aktivistlerinden oluşan özel bir komisyon kurulması talebi reddedildi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından verilen yanıtta, üç Filistinlinin maruz kaldıkları hak ihlallerinin tespiti ve bu ihlallerin bir an önce durdurularak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi maksadıyla Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından ve insan haklan aktivistlerinden oluşan bir komisyon kurulması reddedildi.

Bunun bilinen anlamda bir Meclis araştırması komisyonu olmadığı ve komisyonun kuruluşunda Meclis Başkanlığının bir rolü bulunmadığı savunulan yanıtta, “Başkanlığımıza yaptığınız başvurunuz bir Meclis araştırması önergesi niteliğinde olmadığından talebinizin karşılanması ilgili mevzuat gereğince mümkün değildir. Bu sebeple Başkanlığımızın bu hususta yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net