26 Ocak 2018 16:10

EMEP GYK Üyesi Umut Yeğin'in 'hakaret' davası ertelendi

Emek Partisi GYK Üyesi Umut Yeğin hakkında açılan ve itiraz üzerine yeniden görülen 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası 2 Şubat'a ertelendi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) GYK Üyesi Umut Yeğin hakkında açılan ve istinaf mahkemesi kararıyla yeniden görülen “Cumhurbaşkanına hakaret” davası 2 Şubat 2018’e ertelendi. 

EMEP GYK Üyesi Umut Yeğin, 10 Ekim Katliamı’nın Van’da protesto edildiği eylemler nedeniyle Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaya yapılan itiraz üzerine İstinaf Mahkemesi, davanın yeniden görülmesine hükmetti. 

Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yeniden görülen davada Yeğin, savunma yaptı. Katliamda Emek Partisi üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu yüzü aşkın insanın yaşamını yitirdiğini belirten Yeğin, “Katliamın sonrasında ulke genelinde de 3 gün yas ilan edildi. Yüz binlerce insanın katliamı kınamak ve sorumlularının yargılanmasını talep etmek için sokağa çıktığı bu eylemler, atılan sloganlar hakaret değildir” dedi. Yeğin, ülke tarihinin en vahşi katliamlarından birisi olan 10 Ekim Katliamı’nın önceden önlenebilmesi için birçok istihbarat bilgisinin olduğuna ancak önlenmediğine dikkat çekti.

Savunmadan sonra mahkeme, Yeğin hakkında yazılan talimatın işlemsiz olarak iadesi nedeniyle davayı 2 Şubat 2018 tarihine ertelendi. (Van/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çeşme’de jeotermal endişesi!

SONRAKİ HABER

CHP'li Özgür Özel: Erken seçim çağrısı gelirse davulla zurnayla gideriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa