26 Ocak 2018 15:56

Çeşme’de jeotermal endişesi!

Çeşmeliler yapılmak istenen jeotermal çalışmalarının enerji değil arazi rantı için olduğunu düşünüyor.

Paylaş

Ülkenin en önemli turizm beldelerinden Çeşme’de yapılmak istenen jeotermal sondajlarına karşı Çeşmeliler harekete geçti. Jeotermal çalışmalarının geri planında arazi rantı olduğunu ileri süren Çeşme Kent Konseyi ve çevre platformları önümüzdeki pazar günü jeotermal sondajlarının yapılmak istendiği Ovacık köyünde bir araya gelecekler. 

9 ADET KUYU AÇILACAK

‘Geoid Mühendislik’ adlı şirket tarafından Çeşme Ovacık Mahallesi’ne açılmak istenen 9 adet jeotermal kuyusu için ÇED süreci 9 Ocak’ta başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü internet sitesinde yayımlanan proje tanıtım dosyasına (PTD) göre sondaj çalışmaları 215.92 hektar büyüklüğündeki bir alanda gerçekleştirilecek. Çalışmalar sonrası gerekli jeotermal kaynak bulunursa burada jeotermal enerji tesisleri kurulacak. Sondaj için seçilen 85.812 metrekarelik toplam alana sahip olan 9 farklı arazinin tamamının Milli Emlak Dairesine ait olması dikkat çekici bulunuyor.

GERÇEK AMAÇ ARAZİ RANTI

Jeotermal sondajlarına karşı çıkan Çeşmeliler burada yapılmak istenenin enerji üretmek olmadığını, gerçek amacın arazi rantı olduğunu ileri sürüyorlar. Çeşmeliler, bölgedeki arazi fiyatları göz önüne alındığında 920 bin TL’lik bir yatırımla  80-150 milyon TL değerindeki arsalarının jeotermal alanı adı altında  ele geçirilmek istendiğini dile getiriyorlar. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Usluer: Termik santral için Eskişehir’e operasyon yapılıyor

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa