26 Ocak 2018 14:57

Bolu'da MAKS çalışması yapan taşeron işçiler işten atıldı!

Bolu'da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü için Mekansal Adres Kayıt Sistemi çalışması yapan işçiler, alacakları verilmeden işten atıldı.

Bolu'da MAKS çalışması yapan taşeron işçiler işten atıldı!

Paylaş

İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) çalışması kapsamında 2017’nin Nisan ayında Bolu’ya giren Emfa Yazılım ve buna bağlı taşeron şirketler, geçtiğimiz aylarda alacaklarını ödemeden çalışanlarını işten çıkardı. Sokak sokak gezerek adres kayıtlarını güncelleyen işçiler, çalıştıkları süre boyunca birçok sorunla karşılaştıklarını ve şirket yetkilileri tarafından işten atılmadan önce kendilerine mobbing uygulandığını belirtti.İşçiler, maaşlarını her ay gecikmeli yatıran Emfa Yazılım ve bu firmaya bağlı alt taşeron şirketlerin yaptıklarının bununla da kalmadığını söylüyor. Hem sigortalarının eksik yatırıldığını hem de her ay farklı ünvanlar üzerinden yatırıldığını belirtiyorlar.

'İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ İŞİ DİYE GÜVENDİK'

Medya14 sitesinin haberine göre işten atılan işçiler, çalıştıkları günlerde işveren yetkilileri tarafından kendilerine düzenli olarak mobbing uygulandığını aktardı.

İçişleri Bakanlığının işini yaptıkları için güvende oldukları yanılgısına düştüklerini belirten bir işçi sözlerini şöyle sürdürdü: "Neticede ASELSAN’ın işiydi. Sağlam firma dedik, hevesle işe başladık. Yaptığımız iş konutların binaların giriş, çıkış ve fiziki durumunu tespit etmekti. Şirket Türkiye’nin birçok ilinde aynı işi yapıyor, müdürler burada başarılı olanları büyük şehirlere götüreceğiz diye bizlere açıkça gaz veriyordu. Kapının önüne konunca üstelik bir de maaşımız verilmeyince şaşırdık kaldık”

'TOPLANTI YAPILDIKTAN SONRA İŞTEN ATMALAR BAŞLADI'

Kendilerine yemek ve yol yardımı yapılmadığını belirten bir işçi, çalışma saatlerinin günden güne zorlaştığını aktardı. Ankara'dan gelen bir şirket yetkilisinin katıldığı sonrası işten atmalarının başladığını söyleyen işçi şu ifadeleri kullandı: 

"İşten atılmadan önceki günlerde Ankara’dan şirket sorumlusu Fatma Evren geldi ve bizlerle toplantı yaptı. Çalışma saatlerinde esneklik yapacaklarını ve cumartesi günleri de çalışılacağını bize bildirdi. Çalışma saatlerindeki esnekliği açmak gerekirse; biz Bolu’nun tüm ilçelerinde ve köylerinde de bu çalışmayı yapıyoruz. Örneğin Eskişehir sınırındaki bir köye gidilecekse sabah 6 da servise binip 08.30’da köyde olunmamız ve çalışmaya başlamamız dayatıldı. Akşam ise 17.30’da işimizi bırakacak olmamız Bolu’ya 20.00 civarında ulaşmamız demekti. Çalışma saatlerinin yanı sıra ücret konusunda da girilen adres verilerinde hata olduğunu buna bağlı olarak maaşlarda kesinti yapılacağını belirtti. Bu toplantıdan sonra bazı arkadaşlarımız işten kendi isteği ile ayrılmak istedi. Şirkette alacakları olmasına rağmen... Arkadaşlarımız Bolu’da bizzat işveren yetkilileri tarafından 'Ücretinizi ödeyeceğiz, bizde sorun olmaz' denilerek şirketten alacağım yok kağıdına imza attırıldı. O günden bugüne kadar da işten ayrılanların hak ettikleri ücretler verilmedi.”

Şirket yetkilisinin katıldığı toplantıdan sonra 25 civarı işçinin 2 haftalık bir süreçte ihbarsız olarak işten atıldığı belirtildi. Yaklaşık 15 işçinin ise işten ayrılmaya zorlandığı aktarıldı. Toplamda yaklaşık 40 çalışan, bir buçuk aydır maaşını alamıyor

'BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI'

Atılan işçilerden biri, 27 Kasım’daki toplantıdan sonra yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Toplantıdan sonra biz zaten işten atmaların başlayacağını tahmin ediyorduk. Tahmin ettiğimiz gibi 2 haftalık bir süreçte toplamda 25 civarı arkadaşımla beraber ihbarsız bir şekilde atıldım. İşten atıldığımız ve 1 aylık maaşımızı alamadığımız için direkt SGK'ye eksik yatan sigortalarımız için başvurumuzu yaptık. Ayrıca bazı arkadaşlarımız da BİMER'i aradılar. BİMER, bizi arabulucuya yönlendirdi. Biz de arabulucu için avukat bulmaya çalıştık. Bu süreçte Bolu’daki işveren yetkilisi bizleri vazgeçirmek için ücretlerin 3 gün içinde yatacağını öne sürdü. Maaşlarımızı alamadığımız için maddi sıkıntılarımız vardı. O nedenle avukat tutmadık. Arabuluculuk süreci başlamadı.”

'TAZMİNATIMIZI VE MAAŞLARIMIZI İSTİYORUZ'

İşçiler karşılarında bir yetkili bulamadıklarını söyledi. Mobbing uygulaması ile işten ayrılmaya zorlanan bir işçi, 45 gündür yaşadıklarını ve taleplerini şu sözlerle aktardı:

“Emfa Yazılım ve Emfa Yazılım'ın diğer alt şirketleri ile  alakayı kestiğimiz günden bu yana arkadaşlarımızla beraber sürekli şirketin Ankara’daki bürosunu ve şirket yetkililerini arıyoruz. Şirket yetkilisi Fatma Evren telefonları başkalarına açtırarak yanlış numarayı aradığımızı söylettiriyor. Duyduğumuza göre bir de Kartalkaya’ya tatile geliyor. Çalışanları için kılını kıpırdatmayanlar, yalan söyleyenler, söz konusu kendileri olunca hiçbir masraftan kaçınmayarak keyif yapıyor. Bolu’daki işveren temsilcisi de en başından beri bizleri oyalıyor. Her hafta düzenli bir şekilde bize yalan söyleyerek maaşların 2-3 gün sonra yatacağını ifade ediyor. Bir yandan da bizim yerimize çalışacak köle arıyorlar. Şehir merkezinde bazı duvarlara işçi ilanı yapıştırıyorlar. Bizim 2 tane talebimiz var. İhbar tazminatımız ve maaşlarımızı almak istiyoruz.“

 

ÖNCEKİ HABER

Usluer: Termik santral için Eskişehir’e operasyon yapılıyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa