26 Ocak 2018 15:27

Usluer: Termik santral için Eskişehir’e operasyon yapılıyor

Eskişehir'de Alpu Ovası’na yapılmak istenen kömürlü termik santral tartışılmaya devam ediyor.

Paylaş

Eskişehir'de Alpu Ovası’na kömürlü termik santral yapılmasına olanak verecek değişikliğe tepkiler gelmeye devam ediyor. Yapılan değişiklik ‘Eskişehir’e operasyon’ olarak değerlendirildi. Eskişehir Barosu, değişikliğin hukuki olmadığını söyleyerek yönetmelik değişikliğini yargıya taşıdı.

‘BARİ KENDİ SİYASİ GELECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜN’

CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, kömürlü termik santral için Eskişehir’e operasyon yapıldığını söyleyerek hükümeti şu sözlerle eleştirdi: “Biz kömürlü termik santral istemiyoruz dedikçe inatlaşıyorlar. Bakın biz derken siyasileri kastetmiyorum, vatandaştan söz ediyorum. Vatandaş bu santrali istemiyor. Memleketi tek elden istedikleri gibi yönetme hayalindeler! Ama vatandaş Eskişehir’e yapılan bu yok etme operasyonunu çok net görüyor! Halk kanmıyor! Bu halkın da bir sabrı var. Bizim sabrımızı taşırmayın!” 

Usluer, Enerji Bakanı Berat Albayrak’a seslenerek şunları söyledi: “Enerji Bakanı Alpu Ovası arazisini helikopterle defalarca dolaştığını söylemişti bütçe görüşmelerinde, helikopterlerinizden inin ve halk ne diyor ona bir kulak verin diyorum! O arazide yetişen ürünler son teknoloji ile yapılan bir kömürlü termik santralin yanında bile yetişse sağlıksızdır, hastalıklıdır! Hikaye anlatmayı bırakın ve Eskişehir’in geleceğini düşünmüyorsanız bile Eskişehir’de kendi siyasi geleceğinizi düşünün belki bu sizi durdurur!” 

‘ÇOCUKLARIMIZ, HAVAMIZ, SUYUMUZ, TOPRAĞIMIZ İÇİN...’

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yönetmelik değişikliğini Evrensel’e değerlendirdi. Değişikliği, “3’te 2 çoğunluk şartı 5’te 3’e düşürüldü. Bu yetmezmiş gibi; ‘Kamuya ait enerji ve ulaşım yatırım projelerinde kurul, kararları toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile de alabilir’ şeklinde bir ibare ekledi. Yani bir kez daha, defalarca örneğini gördüğümüz gibi gerçekleşmekte olan fiili bir duruma uygun hukuki bir düzenlemede bulunuldu” sözleriyle değerlendiren Ataç, “Çocuklarımız, havamız, suyumuz ve toprağımız için pek çok farklı parti ve sivil toplum kuruluşunun dayanışma içinde mücadele verdiğini büyük bir mutlulukla görüyoruz. Bütün dünya yüzünü güneşe dönerek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişken en değerli arazilerimize, üstelik verimliliği çok düşük bir kömür kullanarak santral kurmak anlaşılır olmaktan çok uzak. Toprak Koruma Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle artık ülkemizdeki hiç bir tarım arazisi güven içinde değil” ifadelerini kullandı. (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cadı avı yetmedi: Facebook, Twitter ve YouTube'a ‘uyarı’

SONRAKİ HABER

Pervin Buldan, HDP'nin 3’üncü Kadın Konferansı'nda konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...