26 Ocak 2018 14:15

'Savaş sadece ölüm değil, özgürlüklerin de yok oluşu'

Ankara’da sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, Alevi dernekleri, aydın ve sanatçılar bir araya gelerek 'Savaşa hayır' dedi. 

Paylaş

Afrin operasyonunun başlamasıyla birlikte artan baskılara rağmen savaş karşıtları seslerini yükselterek barış çağrısı yapmaya devam ediyor. İstanbul’un ardından Ankara’da da sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, Alevi dernekleri, aydın ve sanatçılar bir araya gelerek “Savaşa hayır” dedi. SES Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısına HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Aslan, EHP Ankara İl Başkanı Can Ersoy, Devrimci Parti PM Üyesi Gültekin Koçdemir, Şair Ahmet Telli, Mehmet Özer, Mahmut Temizyürek, Selahattin Gider gibi isimlerin bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Bildiriye Demokratik Alevi Dernekleri, Kaldıraç, Alınteri, HDH, EMEP Ankara, ESP, HDP Ankara, EHP, SGDF, Halkevleri Ankara, SODAP, DBP, İHD Ankara Şube, Tüm Bel-Sen, SEP, Devrimci Parti, Akader Sokak Akademisi, Fikret Başkaya da destek verdi.

‘SAVAŞ SADECE ÖLÜM DEĞİL, ÖZGÜRLÜKLERİN DE YOK OLUŞU’

Basın metnini Şair Ahmet Telli okudu. Telli, savaşın sadece insanların ölümü değil aynı zamanda barışın ve özgürlüklerin de yok oluşu anlamına geldiğini belirtti. Afrin’e yönelik başlatılan harekatın bunu doğrular nitelikte olduğuna dikkat çeken Telli, “Ortadoğu ve bölgede barış ihtimaline vurulan son darbe olmasının yanı sıra, halklar arasında telafisi mümkün olmayan bir kin ve nefret dalgası yayacak olan bu harekat Türkiye’yi de çıkmaz bir karanlığa sürükleyecektir” dedi. Toplumsal muhalefete, savaş karşıtlarına yönelik ağır bir saldırıya girişildiğini belirten Telli, “Bu koşullarda barışın sesini büyütmek herkes ve hepimiz açısından insani ve vicdani bir görev olduğu kadar, özgürlüklere sahip çıkmamızın birincil gereğidir. Savaşa hayır diyor, barış için daha çok mücadele edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz” dedi. 

‘BARIŞ İSTEYENLERİN YÜCELİĞİ PARLEMENTOYU AŞAR’

Bildirinin okunmasının ardından HDP Grup Başkan Vekili Ahmet yıldırım, bugünlerin sadece barışsever, demokrasi ve özgürlükten yana olmanın değil, insani değerlere sahip olmanın da test edildiği günler olduğunu belirtti. Yıldırım, “Önümüzdeki seçimlerde oy devşirmek için gündeme sokuldu bu savaş. Ülkenin yarısından fazlasının oyunu almak için diğer yarısına düşmanlığın artırıldığı bir süreç” dedi. Meclisteki partilerin de tavrının yanlış olduğunu söyleyen Yıldırım, “Türkiye’de özgür gelecek ve barış özlemi parlamentoyu aşan bir yüceliğe sahiptir”  dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Norveç’te her üç cinsel istismar mağdurundan biri çocuk

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa