26 Ocak 2018 14:05

Norveç’te her üç cinsel istismar mağdurundan biri çocuk

Norveç'te açıklanan raporlara göre, çocuklara karşı cinsel istismar davalarında ise büyük oranda artış var. 

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

 
Norveç'te polis müdürlüğünün açıkladığı rapora göre ülkede işlenen suçlarda son beş yılda yüzde 18 oranında düşüş yaşanırken, çocuklara karşı cinsel istismar davalarında ise büyük oranda artış var. 

Polisin açıkladığı rakanlara göre, geçen yıl cinsel tacizle ilgili yaklaşık 8 bin şikayet yapıldı. Her üç şikayetten biri ise çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları ile ilgili yapılan şikayetler oldu. 2017 yılında yaşanan cinsel taciz olaylarında, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 13; 2013 yılına göre ise yüzde 65.5 artış göstermesi dikkat çekiyor. 2016 ile 2017 arasında ise 14 yaş altı çocuklara yönelik cinsel saldırı ve istismar şikayetlerinde yüzde 18.4 artış meydana geldi.

İNTERNETTE İSTİSMAR YAYGIN

Polisin açıklamasına göre sadece başkent Oslo’da her hafta, çocuklara karşı işlenen ortalama 25-30 yeni cinsel suç dosyası açılıyor. Suçların işlendiği alan olarak ise internet öne çıkıyor. Beş yıl önce internet üzerinden istismar vakalarına ait dosya sayısı 56 iken 2017’de Oslo Polisi, internet üzerinden cinsel ihlallere ilişkin 503 vaka tespit etti. 

Öte yandan ülkede şiddet olaylarında da yüzde 2.6 artış var. Kayıtlara geçen şiddet olaylarında en büyük artış yüzde 8.1 ile “yakın ilişkiler”de meydana geldi.

Polis Müdürü Odd Reidar Humlegård, son yıllarda bu sayının sürekli arttığını söyledi. 

Diğer suç olaylarında ise genel bir düşüş görülüyor. Norveç’te kayıtlara geçen toplam suç oranında yüzde 5.3 oranında azalma meydana geldi. Özellikle maddi kazanç amaçlı hırsızlık, dolandırıcılık, şantaj gibi olaylarda 2013 yılına göre yüzde 40-50 oranında azalma dikkat çekiyor. 2017’de 319 bin 282 suç bildiriminde bulunulmuş.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sinop nükleer santrali için ÇED süreci başladı

SONRAKİ HABER

BirGün: Basın İlan Kurumu gazetemize ilan ve reklam akışını durdurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa