Mursi’den orduya darbe

Mursi’den orduya darbe

Mısır Cumhubaşkanı Muhammed Mursi, Pazar günü akşam saatlerinde orduya geniş yetki veren anayasa değişikliklerini iptal etti ve ordunun üst düzey iki ismini emekli ederek yerine yeni isimler atadı. Anayasada yapılan söz konusu değişiklik, cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanmasını öngörüyordu. Buna göre, askerler tarafından parl

MÜSLÜMAN KARDEŞLER TAHRİR MEYDANI’NDA

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan general tasfiyelerinin ardından Müslüman Kardeşler, halkı Tahrir Meydanı’nda toplanmaya ve Mursi’nin kararlarını desteklemeye çağırdı. Tahrir Meydanı’ndaki El İttihadiye ve Abdin saraylarının çevresinde toplanan yüzlerce kişi sevinç gösterisi yaptı. Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi ayağı olan Özgürlük ve Adalet Partisi Gbeel Başkan Yardımcısı Essam el-Erian ise, Mursi’nin yaptığı tasfiyeyi bir cesaret örneği olduğunu belirtti ve bu durumu “devrimin ikinci dalgası” olarak yorumladı. Resmi Twitter hesabında konuyla ilgili değerlendirme yapan Erian, “Mursi, karşı-devrim planlarının başarılı olmasına engel oldu ve Mısır halkının demokratikleşme sürecini engellemeye çalışan üçüncü partiyi ifşa etti” dedi. Erian ayrıca, “Devrimciler Mursi’nin egemenlik görevini uyguladığı ve devrimin talepleriyle buluştuğu için onu desteklemeli” dedi.

‘AMAÇ ÜLKE YARARI’

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ülkenin en üst düzey iyi generalini emekliye sevk etmesini “ülke yararı için” diye açıkladı. Mursi, “Amacım hiç kimse hakkında olumsuz bir mesaj yollamak değil, bu ülkenin ve ulusun yararına çalışmaktır” şeklinde konuştu. Verdiği bu kararı özel olarak birilerini hedef alarak veya bazı kurumları mahcup etmek adına almadığını ve özgürlükleri daraltmayı hedeflemediğini belirtti.    Ancak Askeri Konsey, Mursi iktidara gelmeden önce cumhurbaşkanının askeri konularda karar vermemesini ve lider kadrosunun seçimine karışamamasını öngören anayasa değişiklikleri yapmıştı. Konsey ayrıca Müslüman Kardeşler’in hakimiyetindeki parlamentoyu feshederek Müslüman Kardeşler’in tepkisini çekmişti.

POLİTİKACILAR MURSİ’NİN GÖREV DEĞİŞİMİNİ ELEŞTİRDİ

Eski milletvekillerinden Mustafa Bakri ve Muhammed Abu Hamid, Cumhurbaşkanı Mursi’nin Pazar günü Mısır ordusunda yaptığı değişiklikleri ağır bir şekilde eleştirdi. Bakri, Mısır El Masri El Youm gazetesine yaptığı açıklamada bu durumu “Müslüman Kardeşler’in ülke kontrolünü ele alma girişimi” olarak değerlendirdi. Bakri, süregelen halk ayaklanmasında 25 Ocak’tan beri ülkedeki birliği koruyan Yüksek Askeri Konsey (SCAF) liderlerinin bu şekilde tasfiye edilmesinin doğru olmadığını belirtti. (DIŞ HABERLER)


PROTESTOCULAR TANTAVİ İÇİN SOKAKLARDA

Protestocular, Tantavi’yi desteklemek için Pazar gecesi geç saatlerde Savunma Bakanlığı’nın önünde eylem yaptı. Başkent Kahire’de toplanan protestocular, Müslüman Kardeşler’i ima ederek, “Kahrolsun dini yönetim” sloganları attı. Mursi’nin kararını protesto etmek için toplanan kalabalık, askeri polis tarafından kuşatıldı ve yürüyüş yapılan alanın bir tarafı tamamen kapatıldı.

www.evrensel.net