26 Ocak 2018 00:37

Nauert: Beyaz Saray açıklaması çok belirgin ve sağlam

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert tam içeriğini yansıtmadığı belirtilen Beyaz Saray açıklaması için ‘çok belirgin, detaylı ve sağlam’ dedi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Beyaz Saray açıklamasının hem Başkan Trump’ın hem de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Suriye konusundaki kaygılarını yansıttığını ifade etti. 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından ‘görüşmenin tam içeriğini yansıtmadığı’ belirtilen Beyaz Saray açıklamasını, ‘çok belirgin, detaylı ve sağlam’ olarak nitelendiren Nauert, "Beyaz Saray açıklaması, hem Başkan Trump’ın hem de Dışişleri Bakanı Tillerson’ın kuzeybatı Suriye’deki Afrin bölgesine dair olağanüstü kaygılarını dile getirdi” dedi. Nauert, "Bakanı Tillerson yakın zamanda Türk Dışişleri Bakanı ile hem telefonda hem yüz yüze görüşmeler yaptı ve bu görüşmelerde bölgedeki tansiyonun düşürülmesini istediğimizi açıkça dile getirdi" diye ekledi.

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDA RESMİ BİR ÖNERİ YAPILMADI’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından gündeme getirilen 'güvenli bölge' önerisiyle ilgili de konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Türklerle pek çok opsiyon tartışılıyor ancak resmi bir öneri yapılmadı" ifadelerini kullandı.

Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’in haberine göre Nauert, "Türkiye’nin dünkü Beyaz Saray açıklamasında Trump-Erdoğan arasında geçen görüşmenin detaylarının var olandan farklı aksettirildiğinden yola çıkarak yaptığı itirazlar için ne diyeceksiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

"Beyaz Saray’dan yapılan açıklama çok belirgin, detaylı ve sağlam. Beyaz Saray açıklaması, hem Başkan Trump’ın hem de Dışişleri Bakanı Tillerson’ın kuzeybatı Suriye’deki Afrin bölgesine dair olağanüstü kaygılarını dile getirdi. Hem Başkan Trump hem de Dışişleri Bakanı Tillerson’ın bu konuda net olduğunu düşünüyorum. 

 

‘TİLLERSON, BÖLGEDEKİ TANSİYONUN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEDİĞİMİZİ AÇIKÇA DİLE GETİRDİ’

Dışişleri Bakanımız Tillerson yakın zamanda Türk Dışişleri Bakanı ile hem telefonda hem yüz yüze görüşmeler yaptı ve bu görüşmelerde bölgedeki tansiyonun düşürülmesini istediğimizi açıkça dile getirdi. Suriye ölçeğinde nisbeten güvenli olmuş bir bölgeden bahsediyoruz ama şu an durum tamamen başka. 

Türkiye’nin PKK konusundaki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve bunu saygıyla karşılıyoruz. Ama bir noktaya açıklık getirmek isterim; bizim ABD olarak Afrin’de bir askerİ varlığımız yok. O bölgede yaşananların parçası değiliz. Biz Suriye’nin doğusunda IŞİD'le savaşmak için Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışıyoruz. Bunu yapmaya devam ediyoruz. Türkleri ve herkesi diğer gruplara değil IŞİD ile savaşmaya odaklanmaya teşvik ediyoruz."

‘BAKAN, TÜRKİYE'NİN İHTİYACINI ANLAMAYA ÇALIŞIYORDU, KÜRTLERLE KONUŞURKEN YAPTIĞI GİBİ’

Nauert  “Türkler, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın kendilerine önerdiği Suriye’de 30 kilometrelik güvenli bölge önerisini kabul etmediklerini söylüyor. Tillerson ise böyle bir teklifte bulunulmadığını söylüyor. Hangisi doğru?” sorusunu ise şöyle cevaplandırdı 

“Sayın Bakan kendisi pek çok opsiyonun görüşüldüğünü ancak bir teklifte bulunulmadığını söyledi. Biz bu açıklamanın arkasındayız. Aynı zamanda Başkan Trump’ın Türkiye’ye Afrin bölgesinde tansiyonun tırmandırılmaması için yaptığı uyarının da arkasındayız. Bakan Tillerson’ın söylediği gibi Türklerle pek çok opsiyon tartışılıyor ancak resmi bir öneri yapılmadı. Bakanımız NATO müttefikimiz olan Türkiye’nin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışıyordu. Aynı Kürtlerle konuştuğunda yaptığı gibi, aynı bugün Neçirvan Barzani ile görüşmesinde yaptığı gibi. Tüm taraflarla konuşarak kimin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışıyor. 

‘MENBİÇ KONUSUNDA TÜRKLERE KARŞI ÇOK AÇIK OLDUK’

“Türk tarafı ile görüşmelerde Afrin harekatının Menbiç’i kapsayacak şekilde genişletilmesinin ABD açısından kırmzı çizgi olduğu söylendi mi?” sorusunu ise Nauert “Türklere karşı bu konuda çok açık olduk. Hem Türkiye’deki hükümet yetkilileriyle açık olduk, hem Bakan Tillerson özel görüşmelerinde çok açık oldu, hem de Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Menbiç’i kapsayacak şekilde tansiyonun yükseldiğini görmek istemediğimiz konusunda çok açık oldu” şeklinde cevaplandırdı 

‘TÜRKİYE'NİN MESAJLARIMIZI DİNLEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ, KAYGILI OLAN TEK ÜLKE BİZ DEĞİLİZ’

Nauert “Bu mesajların Türkiye tarafının dikkate aldığından emin misiniz?” sorusuna ise  

“Biz bu mesajları veriyoruz ve umuyoruz ki NATO müttefikimiz ve ortağımız Türkiye bunlara kulak veriyordur. Dinlemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Dinlerlerse bu iyi bir şey olur. Tansiyonun yükselmesinden kaygılı olan tek ülke biz değiliz. Suriye’deki istikrar açısından ve DEAŞ’la mücadele odağının kaymasından kaygılı olan pek çok diğer müttefik ülke var” diye cevap verdi 

“Türk tarafı size Menbiç’e girilmeyeceği konusunda garanti verdi mi?” sorusuna ise Nauert şu cevabı verdi “Garanti verdiklerini söyleyemem. Durumu yakından takip ediyoruz.” 

PENTAGON'DAN 'GÜVENLİ BÖLGE' AÇIKLAMASI

Associated Press’te yer alan habere göre, Pentagon brifinginde konuşan ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie,  ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’nin Fırat Vadisi’nde IŞİD’le mücadeleden ayrılarak Efrin’e gittiği yönünde bir tespiti olmadığını söyledi. McKenzie, “ABD durumu dikkatle takip ediyor ve bunu önlemeye çalışacak” ifadelerini kullandı.

ABD’li komutanların, sınır yakınlarında ‘bir çeşit güvenli bölge kurulması’ için görüşmelere devam ettiğini kaydeden McKenzie, bunun ‘şu anda basitçe etrafta dolanan bir fikir’ olduğunu ve konu hakkında bir karar alınmadığını savundu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

NATO’dan orantıyı ve ölçüyü koruma çağrısı

SONRAKİ HABER

Davos’ta Trump ve Natenyahu’dan ortak Kudüs mesajı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...