25 Ocak 2018 21:30

Koçgiri isyanı ‘Taş Düğmeler’ ile beyaz perdede

Medet Dilek, yönetmenliğini yaptığı 'Taş Düğmeler' adlı belgesel film ile Koçgiri isyanını beyaz perdeye taşıdı.

Paylaş

Koçgiri isyanı, yönetmen Medet Dilek tarafından “Taş Düğmeler” belgeseliyle beyaz perdeye taşındı. İlk olarak Avrupa’daki festivallerde gösterime girecek olan belgesel, sonrasında Türkiye’de gösterime konulacak. “Taş Düğmeler” belgeselini çekmeye kendisini iten en önemli etkenin, küçükken ailesi ve yakınlarının Koçgiri ile ilgili anlattığı anılar olduğunu söyleyen Dilek, “O çok kısacık anlatımlara dünyalar sığıyordu. Ne kadar o döneme ait kısa, az anlatımlar olsa da, o dönemde yaşanan travmayı, yıkımı net bir şekilde ortaya koyuyordu. İşte ben o az olan anlatımları biriktire biriktire bugüne kadar getirdim. Bu belgesel film, benim çocukluğumun dışa vurumudur diyebilirim” dedi.

‘BİRÇOK ZORLUKLA KARŞILAŞTIM’

Dilek, belgeseli çekerken çok sayıda zorlukla karşılaştığını da paylaştı. Hadisenin Sivas, Erzincan ve Dersim’de geçmesi nedeniyle araştırmalarının epey geniş bir coğrafyaya yayıldığını belirten Dilek, şunları belirtti: Bu coğrafyanın kayıt altına alınması iyi bir bütçeyi gerektiriyordu. Bu kısımda sıkıntılar yaşandı diyebilirim. Diğer bir sıkıntı ise Koçgiri hadisesinin üzerinden 97 yıl geçmiş. Canlı tanıklar neredeyse yok. Bunlar çektiğim önemli zorluklar oldu.

‘AMACIM TRAVMAYI ANLATMAK’

1921’de Koçgiri’de yaşananları anlatmayı hedeflediğini ifade eden Dilek, temel amacının o dönemde yaşanan travmayı, yıkımı anlatmak olduğunu vurguladı. Koçgiri’nin adeta bir tabu haline getirildiğini söyleyen Dilek, “Bu tabular kırıldıkça sağlıklı tartışmalar da ortaya çıkacaktır. Tartışmalar sağlıklı yürüyünce de Koçgiri’nin neden hiç konuşulmadığı, yazılmadığı, hatırlanılmadığının sebepleri tek tek gün yüzüne çıkacaktır” diyerek herkesi belgeseli izlemeye davet etti. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ilıcak’a yeni dava, Altan’a yine ret

SONRAKİ HABER

Metal işçileri MESS dayatmalarına karşı mitingte: Binlerce işçi alanları dolduruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...