25 Ocak 2018 18:55

Ankara Kadın Platformu: Savaş politikalarına direneceğiz

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, savaşa neden karşı olduklarını ve barışın kadınlar için önemini Evrensel'e anlattı.

Paylaş

Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonuna her kesimden tepki yükseliyor ama en çok da kadınlardan. Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar savaşa neden karşı olduklarını ve barışın kadınlar için önemini Evrensel'e anlattı. Kadınlar, Afrin operasyonunda cihatçı çetelerle işbirliğinin de kadın özgürlüğüne yapılmış bir savaş olduğunu da vurguladı.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyona birçok kesimden tepkiler geliyor. Bu kesimlerin başında ise kadınlar var. Çünkü savaş en çok kadın ve çocukları etkiliyor. Ankara Kadın Platformu bileşeni kadınlar da savaşın kadınlara ölüm, tecavüz, şiddet ve yoksulluk getirdiğine dikkat çekerek, “Barış” isteğini dillendiriyorlar. Platformu bileşeni kadınlar gazetemize Afrin’e yönelik devam eden askeri operasyona neden karşı olduklarını ve kadınlar için barışın önemini anlattı.

Ankara Kadın Platformundan Gül Nuhjin Dinler, AKP’nin bu savaşa girmesinin nedeninin kendi bekasının sorunu olduğunu söyledi. Bu savaşta cihatçı çetelerle işbirliği yapmasının da kadın özgürlüğüne yapılmış bir savaş olduğunu gösterdiğini kaydeden Dinler, “Kadınlar olarak bu savaşa ‘hayır’ diyoruz. Barış isteğimizi tekrar ediyoruz. AKP’nin kadın düşmanı politikalarına çoğu zaman maruz kaldık. 25 Kasım, 8 Mart yasaklanmalarıyla biz de gördük. Bu Rojava’daki kadınların özgürleşmesine de saldırıdır. Bütün kadınları olarak Afrin’deki savaşa ses çıkarmaya çağırıyoruz. Ayla Yılmaz ise, savaşta kadınların hem ülkelerinde hem de göç ettikleri ülkelerde tecavüz ve şiddete uğradığını söyleyerek, “Türkiye’de bir milyondan fazla göçmen kadın şiddete maruz kalıyor. Çocukları açlıktan, hastalıktan ölüyor. Savaşın en çok etkisini yaşayanların kadınlar olduğunu görüyoruz” dedi.

‘KADINLAR KENDİ HAYATLARI ÜZERİNDEN YAPILAN POLİTİKALARA KARŞI’

Latife Demirci Kahya, kadınlar için demokrasinin önemini vurgulayarak, barış olmadan demokrasinin gelmesinin mümkün olmadığını söyledi. Savaşın yedi yıldır devam ettiğine dikkat çeken Kahya, savaşın başlamasıyla Suriye’deki kadınların köle olarak kullanıldığını, tacize, tecavüze uğradığını, bu tecavüzlerden çocuklar dünyaya getirdiklerini ve bu süreçte büyük bir mücadele gösterdiklerini söyledi. Kadınların bedeni üzerindeki erkek egemenliğinin son bulmasının barışın gelmesiyle sağlanabileceğini kaydeden Kahya, “Savaş her zaman önce kadınları ve çocukları etkiliyor. Bu yüzden kadınlar kendi hayatları üzerinden yapılan politikalara karşı çıkacaklardır. Ankara Kadın Platformu olarak da barışın her zaman savunucusu olduk, olmaya da devam edeceğiz”. 

‘DİSK’Lİ KADINLAR SAVAŞA VE OHAL’E HAYIR DİYOR’

DİSK Kadın Komisyonundan Nevin Kızılöz de DİSK’li kadınların hem savaşa hem de OHAL’e ‘Hayır’ dediğini söyledi.  Savaşın işçi ve emekçilere ölüm ve yoksulluk getirdiğini kaydeden Kızılöz, savaşa ve OHAL’e karşı olduklarını her alanda ve platformda bunu dile getirmeye çalışacaklarını belirtti. 

‘KAYNAKLARI SAVAŞA DEĞİL, NİTELİKLİ, PARASIZ EĞİTİME AYIRIN’

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Derya Yulcu ise, kadınların savaşa “evet” demesi için hiçbir neden olamayacağını vurgulayarak, “Savaş kadınlar için tecavüz demek. Tecavüz savaş politikası olarak dünyanın birçok yerindeki savaşlarda kullanılmıştır. Kadınlar savaşlarda daha da yoksullaşırlar” dedi. Yulcu kamu kaynaklarının savaşa değil, nitelikli, parasız eğitime, sağlığa ayrılmasını istediklerini söyledi. AKP’nin yanlış politikalarının sonuçlarına kadınlar olarak katlanmak istemediklerini vurgulayan Yulcu, barış isteyenlere yönelik baskılara da tepki gösterdi. Yulcu şunları söyledi: “Bu yanlış politikaya protesto hakkımızı kullanarak karşı çıkmak istiyoruz. Buna yurttaşlar olarak hakkımız var. Ama OHAL fırsatçılığı ile buna da engel olunuyor. Demokratik haklarımızı kullanmamız, alanlara çıkmamız engelleniyor. Ama bu ülkenin büyük çoğunluğunun savaşı istemediğini biliyoruz. Savaşın bir avuç egemenden başka kazananının omadığını herkes biliyor. Bunu son 40 yıldaki Türkiye’deki iç çatışmalarda da gördük, yaşadık biliyoruz. Suriye’deki, Irak’taki savaşın bitmediğini, acının, kederin bitmediğini, göçün arttığını görüyoruz. Kadınların ne kadar mağdur edildiğini görüyoruz. İnsanların yaşayacak yer ararken öldüklerini görüyoruz. Bu yanlış politikaların durdurulmasını istiyoruz”.

ANKARA KADIN PLATFORMU'NDAN BARIŞ ÇAĞRISI

Ankara Kadın Platformu Afrin’e yönelik devam eden askeri operasyonun durdurulması istemiyle basın açıklaması yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Genel Merkezinde yapılan basın toplantısında kadınlar “Savaş değil, barış istiyoruz” dedi. Kadınlar adına açıklamayı yapan Ayla Yılmaz, siyasi iktidarın Türkiye’nin çıkarlarını kendi kişisel çıkarlarına indirgediğini belirterek, büyük bir algı operasyonu ile milliyetçi histerileri coşturmaya çalıştığını söyledi. İktidarın iç ve dış politikada sıkışmışlığı aşmak için Afrin’i işgal ederek, halkları düşmanlaştırma politikası yürüttüğünü belirten Yılmaz, “Büyük bir yalan ve algı operasyonu halinde davranan medya gücüyle de gerçekleri tersyüz etmeye çabalıyorlar” dedi. 

‘KADINLAR BARIŞ TALEP ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEK’

Savaşın kadın ve çocuklar için açlık, yoksulluk, taciz, tecavüz ve ölüm demek olduğunu vurgulayan Yılmaz, kadınların savaş karşıtı olmaktan, barış talep etmekten vazgeçmeyeceğini belirtti. Yılmaz, “Tüm baskılara, gözaltı ve tutuklamalara rağmen bu suça ortak olmayacağız. Barış talebinden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Kadınların eşit, adil ve özgürlükçü bir barış ortamında yaşamaktan başka şansının olmadığını kaydeden Yılmaz, kışkırtılan erkek egemenliğine, baskılara ve savaş politikalarına karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Yılmaz açıklamanın devamında şunları söyledi: “Demokrasi, özgürlük ve barış için sokaklara çıkmaya devam edeceğiz. Bu topraklarda halkların barış içinde, eşit ve özgürce tüm farklılıklarına rağmen bir arada birlikte yaşayabileceğimiz bir dünyanın biz kadınların erkek egemenliğine karşı mücadelede önünü açacağını bilerek erkek savaş politikalarına direnmeye devam edeceğiz.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Hatay'daki harekat merkezinde inceleme yaptı

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...