25 Ocak 2018 18:26

'Cezaevinde Türkçe-Kürtçe sözlüğün tercümesi istendi'

Tokat Cezaevinde tutuklulara Kürtçe-Türkçe sözlüklerin tercüme edilmeden verilmeyeceği, tercüme parasının da onlardan alınmak istendiği öne sürüldü.

Paylaş

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin mektup gönderen Mert Sönmez, başka cezaevlerinden gelen tutukluların yanlarında getirdikleri Kürtçe-Türkçe sözlüklerin tercüme edilmeden verilmeyeceği ve tercüme parasının da tutuklulardan alınmak istendiğini söyledi.

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklular, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesine cezaevlerinde artan hak ihlallerine ilişkin mektup gönderdi. Mert Sönmez imzasıyla gönderilen mektupta son bir yıl içerisinde cezaevinde yaşanan hak ihlalleri anlatıldı. OHAL döneminde cezaevlerinde yaşanan ihlallerin arttığını söyleyen Sönmez, “Yasalar, kanunlar askıya alınmış, her şey idarenin keyfine bırakılmıştır. Biz Tokat T Tipi Cezaevinde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlüler olarak, çok ciddi hak gasplarıyla yüz yüzeyiz” dedi. 

Sönmez, başka cezaevlerinden gelen tutukluların yanlarında getirdikleri Kürtçe-Türkçe sözlüklerle ilgili cezaevi yönetiminin kendilerinden ilginç bir istekte bulunduğunu söyledi. Sönmez, “Kürtçe-Türkçe sözlükleri tercüme etmeden vermeyeceklerini, tercüme parasını da bizlerin vermesi istenmektedir. Kürtçe- Türkçe olan sözlük nasıl tercüme edilecek? Sözlüğün kendisi zaten yazıyor, aynı zamanda Türkçe olan kelimenin karşısında da Kürtçe yazmaktadır. İdarenin bu tutumu bizleri mağdur etme maksadı taşıdığı gibi, Kürtçe-Türkçe olan bir sözlüğü tercüme etmeden veremeyeceklerini söylemelerini ana dilimiz Kürtçeye karşı alerji ve nefretini ortaya koyduğu gibi dilimizle, bizimle alay etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir.” dedi. 

TUTUKLULARIN ÇOK SAYIDA HAKKI İHLAL EDİLİYOR 

Sönmez, yaşadıklarını hak ihlallerini şöyle sıraladı: “Tahliyelerine az bir süre kalan arkadaşlarımızın alakaları olmadığı nedenlerden disiplin cezaları verilerek bilinçli bir şekilde tahliyeleri geciktirilmektedir. Hastane sevklerinde muayene esnasında kelepçeler açılmamakta, kelepçeli muayeneyi kabul etmediğimizden dolayı, muayene olmadan geri dönmek zorunda kalıyoruz. Cezaevi girişinde asker ve cezaevi personeli tarafından çıplak arama gibi onur kırıcı dayatmalarda bulunulmakta. Buna yapılan itirazlar disiplin cezası gerekçesi olmaktadır. 

Gelen giysilerden bir çoğu ‘Renkleri uygun değil’ denilerek toplanmakta ve içeri alınmamaktadır. Fiiliyatta tek tip giysiye mecbur etmeye doğru keyfi uygulamalar bulunmaktadır. Her tutsağın diğer cezaevlerine sevk isteme hakkı bulunmaktadır. Buna karşı fiilen bu hak tamamen askıya alınmış, yıllardır sevk isteyen arkadaşların sevk talebine yanıt verilmemektedir. Odalarda 18 hatta 20 kişi kalıyoruz. Toplu fotoğraf çekmek istiyoruz ancak ‘Her fotoğraf karesinde 3 kişiden fazla yer alamayacak’ denilerek, fotoğraflarımız çekilmiyor. (Van/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Melike Basmacı: Hem hasta hem sağlıkçı mağdur

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa