25 Ocak 2018 17:54

Melike Basmacı: Hem hasta hem sağlıkçı mağdur

CHP Milletvekili Melike Basmacı, şiddet gören doktor ve hastane çalışanlarının durumunu Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a sordu.

Paylaş

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a verdiği yazılı soru önergesiyle şiddet gören doktor ve hastane çalışanlarının durumunu sordu.

Hastanelerde doktorların ve hastane çalışanlarının uzun çalışma saatlerine ve elverişsiz ortamda çalışmalarına dikkat çeken Basmacı önergesinde, “Bir de hasta yakınlarından şiddet görmektedirler. Araştırmalara göre son yıllarda doktor ve sağlık çalışanlarına uygulanan fiziksel ve sözlü şiddet tırmanış göstermiş durumda. AKP Hükümeti yetkilileri sağlıkta çığır açtıklarını iddia ediyorlar, hastanelerin kapasite, ekipman, ve sayıca çalışan yetersizliği, hastane çalışanlarının zor şartlarda ve uzun saatlerde çalışmaları, hem sağlık çalışanlarını yıpratmakta, motivasyonunu azaltmaktadır hem de hasta yakınlarını canından bezdirmektedir” ifadelerine yer verdi.

Hastaların ve sağlık çalışanlarının karşı karşıya olduğu tehlikeli durumun uygulanan sağlık politikasının sonucu olduğunu belirten Basmacı, “Hastaneler politikası bir an önce düzeltilmelidir. Hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının mağdur olması engellenmelidir” dedi.

Uzun süren muayene işlemlerinden dolayı özel hastanelere yönlendiğini  belirten basmacı, özel hastaneler de çoğu zaman tıpkı işletmeci, tüccar edasıyla hareket etmektedirler olan her türlü hasta vatandaşa ve sağlık çalışanlarına olmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Basmacı’nın Bakan Demircan’a yönelttiği sorulardan bazıları şu şekilde:

“- Son 5 yılda hasta yakınlarından şiddet gören kaç doktor vardır?

- Sağlık Bakanlığında en çok hangi bölüm doktorları hasta yakını şiddetine maruz kalmaktadırlar?

- 2017 yılında acil servislere muayene olmak için giden hasta sayısı kaçtır?

- 2017 yılında devlet hastanelerinin acil servislerinde görev yapan kaç doktor vardır?

- Hasta kapasitesi bakımından doktor sayısı yeterli midir?”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Düşünmek Lazım’da zeytinin tarihsel yolculuğunu konuştuk

SONRAKİ HABER

Habibe Çevik ve Fatma Akta'nın öldürülmesi davasında duruşma ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa