25 Ocak 2018 14:43

Pablo Escobar'ın kayıp 69 milyar doları aranıyor

Kolombiyalı uyuşturu kaçakçısı Pablo Escobar'dan kalma kayıp 69 milyar doların deniz altında arandığı bildirildi.

Paylaş

Narcos dizisine de konu olan Kolombiyalı kokain kaçakçısı Pablo Escobar’ın uyuşturucu imparatorluğundan kalma kayıp 69 milyar doları şimdi de deniz altında aranıyor.

NTV'nin haberine göre, CIA, Netflix’in Narcos dizisinden sonra yeniden gündeme gelen Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın Kolombiya’dan Porto Riko’ya, ardından da ABD’ye kokain taşırken kullandığı denizaltılarının peşine düştü.

Discovery UK isimli YouTube kanalı CIA dalgıçlarıyla birlikte bu denizaltılardan birinin izlerine Kolombiya açıklarında ulaştı.

Ekip, bölge halkıyla görüştükten sonra manyetik dedektörler yardımıyla su altını taradı ancak bir sinyal alamadı. Hayal kırıklığına uğrasalar da, su altına inme kararı aldılar.

Dalgıçlar yuvarlak metal bir kutuya ulaştı ancak kutunun içinden kayda değer bir şey çıkmadı. Denizaltının yeri bulunursa hala ‘kokain kralı’ olarak anılan Escobar’ın 69 milyar dolar değerindeki kayıp servetine dair ipuçları yakalanmış olacak.

Pablo Escobar suça önce araba ve mezar taşı çalmakla başladı, başarılı da oldu fakat tatmin olmadı. Uyuşturucu kaçakçılığına başladı. Kısa zamanda polisin en çok aradığı isim olmasına rağmen yükselmeye devam etti, paralarını ve kokainlerini taşıyabilmek için kendine jet bile aldı.
Jetinin lastiklerinde kokain taşımaya başladıktan sonra kazancı, haftada 420 milyon dolar; yılda ise 30 milyar dolara çıktı. Kazandıklarıyla bir yardım vakfı kurup parklar, okullar yaptırmaya başladıktan sonra halk ona ‘Robin Hood’ adını taktı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'deki sağlık çalışanları: Sağlık barış köprüsüdür 

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...