Hak-İş: Yetki krizi çözülmelidir

Hak-İş: Yetki krizi çözülmelidir

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Toplu iş sözleşmelerinin yapılamaması çok ciddi bir krizdir. Çözüm, Toplu İş İlişkileri Yasa’nın bir an önce çıkmasıdır” dedi.Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı ve kıdem tazminatı tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Mahmut Arslan, 1 Şubat’tan bu ta

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Toplu iş sözleşmelerinin yapılamaması çok ciddi bir krizdir. Çözüm, Toplu İş İlişkileri Yasa’nın bir an önce çıkmasıdır” dedi.

Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı ve kıdem tazminatı tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Mahmut Arslan, 1 Şubat’tan bu tarafa sendikalara yetki tespitleri verilemediği için toplu sözleşme müzakerelerinin başlatılamadığını belirterek, yasal düzenleme yapılamadığı için verilemeyen yetki tespitlerinden dolayı mağduriyet oluştuğunu kaydetti. Arslan, “Şu anda 900’ün üzerinde işyerinde 250 bin işçi toplu iş sözleşmesi yapılamamasından dolayı mağdur durumda. Eğer çözümsüzlük Eylül ve Kasım ayına kadar devam ederse bu rakam toplamda 600 bin işçiyi bulacaktır.” diye konuştu.

Türk sendikal hareketinin 1980’den sonra en büyük krizi yaşamakta olduğunu söyleyen Arslan, “1980 ile 84 arasında toplu iş sözleşmeleri askıya alınmıştı. Toplu iş sözleşmelerinin yapılamaması çok ciddi bir krizdir. Bakanlık yetkileri vermiyor, çünkü yasal dayanağı yok; yeni yasa çıkartılmadı.” dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net