24 Ocak 2018 22:38

Geçinemedi çalıştı, SGK’ye borçlu çıktı

Malulen emekli olan 69 yaşındaki Zülküf Aktaş, çalışmaya başlayınca emekli maaşının kesilmesine itiraz etti, bu kez de SGK'ye borçlu çıktı.

Paylaş

İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Zülküf Aktaş, 1992 yılında geçirdiği trafik kazasından sonra malulen emekli oldu. Geçim sıkıntısı nedeniyle bir süre inşaat bekçiliği yapan Aktaş’ın emekli maaşı, çalıştığı için kesildi. Duruma itiraz eden Aktaş’a, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından aldığı maaşlar dolayısıyla geriye dönük 126 bin liralık da borç çıkarıldı.

Bayraklı Adalet Mahallesinde yaşayan İşçi Zülküf Aktaş, 1991-1992 yıllarında 2 kez trafik kazası geçirdi. Bacağındaki ve kollarındaki kırıklar nedeniyle platin takılan Aktaş, yürümekte güçlük çekince malulen emekli oldu. Aktaş’ın ifadesine göre o dönem tedavi gördüğü hastanenin sağlık kurulu tarafından kendisi için çalışma gücünün yüzde 78’ini kaybettiği yönünde rapor verildi. Emekli olan; ancak geçim sıkıntısı çeken evli ve 4 çocuk babası Aktaş, 2009 yılında arkadaşının inşaatında bekçilik yapmaya başladı. İnşaattaki malzemelerin başında duran Aktaş’a arkadaşı sigorta da yaptırdı. Aktaş, yaklaşık 1 yıl çalıştığı işten inşaat tamamlanınca ayrıldı. Aktaş’ın emekli maaşı, sigortalı çalışması nedeniyle 2015 yılında SGK tarafından kesildi. SGK’ye itirazda bulunan ve sağlık kuruluna tekrar giren Aktaş, çalışma gücünün yüzde 81’ini kaybettiği yönünde rapor aldı. Raporun kabul edilmediğini ve SGK tarafından çalışabileceği yönünde tebligat aldığını öne süren Aktaş, maaşının kesilmesinin ardından ikinci şoku yaşadı. SGK tarafından, Aktaş’tan 2009-2015 yıllarında aldığı emekli maaşı istendi. Emekli maaşının kesilmesiyle geçim sıkıntısı çeken Aktaş, SGK’nin istediği 126 bin lirayı ise ödeyemedi.

EŞİ HASTA, GÜVENCE YOK

Aktaş, “Benim vücudumda hâlâ platinler duruyor. Kolumu oynatamıyorum. Yürümekte zorluk çekiyorum ve bastonla yürüyorum. Bu halde nasıl çalışayım? Maaşım kesildi. SGK verdiği maaşı geri istiyor. Ben 126 bin lirayı nasıl ödeyeyim? Eşim göğüs kanseri hastası. Sosyal güvencemiz yok. Maddi durumumuz ortada. Çocuklarım ve damadım bize yardım ediyor. Devletimizden yardım istiyorum. Bu haksızlık giderilsin” dedi. (İzmir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçilerin ek ödemelerinin tarihi belli oldu

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa