24 Ocak 2018 20:46

Hukuk örgütlerinden Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde açıklama

Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde İstanbul Barosu önünde açıklama yapan ÇHD ve ÖHP üyesi avukatlar, meslektaşlarına dönük baskı ve şiddeti protesto etti.

Paylaş

Mısırlı avukatlara ithaf edilen 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde İstanbul Barosu önünde açıklama yapan ÇHD ve ÖHP üyesi avukatlar, Türkiye’de de meslektaşlarına dönük baskı ve şiddet tehditleri olduğunu belirterek, Mısırlı avukatların mücadelelerine desteklerini açıkladı. 

24 Ocak, uluslararası hukukçu örgütleri tarafından, 1977 yılında Madrid’de öldürülen 4 avukat ve bir sendikacının anısına Tehlike’deki Avukatlar Günü olarak ilan edilmişti. Bu yıl Mısırlı avukatlara ithaf edilen gün kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar, Beyoğlu’ndaki İstanbul Barosu önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Tutuklu avukatlar yalnız değildir”, “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganları atıldı. 

‘HUKUK DEVLETİNDE AVUKATLAR GÖZALTINA ALINMAZ’

Açıklamaya katılan HDP Milletvekili Ayşe Acar, savunma mesleğini icra eden avukatların dünyanın dört bir yanında tehdit ve tehlike altında olduğunu kaydetti. Baskı ve tehdit ortamı dolayısıyla Tehlikedeki Avukatlar Günü’nün gelecek yıl Türkiye’ye adanabileceğine dikkat çeken Acar, “Sadece müvekkillerinin hakları için, onların özgürlükleri için mücadele eden avukatlar türlü bahanelerle hapishanelerde tutuluyor. Hukuk devletinde avukatlar gözaltına alınmaz, tutuklanmaz. Herkesin bir gün mutlaka savunmaya ihtiyacı olacaktır. Savunma yargının en temel ayaklarından biridir” dedi. 

‘TEHDİTLERE PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ’

Hukuk örgütleri adına ortak açıklamayı okuyan Avukat Gökmen Yeşil,  Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gözleme Örgütü, IDHA ve Uluslararası Hukukçular Komisyonu’nun, Mısır'daki otoritelerin kaygı verici sınırı aşmakta olduğu ve ülkenin insan hakları savunucularının arasında kalan son eleştirel sesi de bastırmaya yönelik somut adımlar attığını teyit ettiğini söyledi.

Mısır’ın, kendi tarihindeki en ciddi insan hakları krizinin içinden geçtiğine dikkat çeken Yeşil, Mısır'da, insan hakları aktivistleri, avukatlar ve gazetecilerin tamamı telefonlarının kayıt altına alındığı bir ortamda ve otoritenin baskı ve tehditleri altında yaşamlarını sürdürmek zorunda olduğunu kaydetti.

Yeşil, “Türkiyeli devrimci, demokrat, yurtsever avukatlar, Mısır ve diğer pek çok ülkede, ezilenlerin ve halkın avukatlığını yapan hukukçulara yönelmiş, şiddet, tehdit, gözaltı ve tutuklamalar ve işkencelere yabancı değildir. ÇHD ve ÖHP yöneticisi ve üyesi pek çok avukat arkadaşımız halen tutukludur.

Ezilenlerin sürekli baskı ve şiddet tehdidi altında olduğu ülkemizin hukukçuları, kendilerine yönelen tehdidin sindirme amacını güttüğünün farkındadır ve bu tehditlere pabuç bırakmayacaktır. Benzer durumdaki Mısırlı avukatların da direneceğini biliyor ve mücadelelerine koşulsuz desteğimizi ifade ediyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davos: Blockchain artık görmezden gelinemez

SONRAKİ HABER

Halk deprem vergilerini sordu, Erdoğan "Hesap vermeye zamanımız yok" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...