24 Ocak 2018 16:56

‘Niye tutukluyuz?’ eylemine soruşturma açıldı

14 aydır neden tutuklu olduklarını bile bilmiyorlardı, cezaevinde öğrenmek için eylem yapınca soruşturma açıldı.

Paylaş

İzmir'de 14 aydan fazla süredir tutuklu olan ve dosyalarına “gizlilik kararı” konulduğu için neden tutuklu olduklarını bile bilmeyen 7 yurttaş, tutuklanma gerekçelerini öğrenmek için cezaevinde ‘kapı dövme’ protestosu yapınca haklarında disiplin soruşturması açıldı. 

İzmir’de 9 Aralık 2016 tarihinde haklarında “ihbar olduğu” gerekçesiyle yapılan operasyonda tutuklanan Agit Özer, Cemal Bulut, İlhan Yüksek, İsmail Akkan, Mazlum Alp, Murat Uluğ ve Yakup Akgüç, 14 ayı aşkın süredir Şakran 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde. Geçen sürede henüz iddianameleri hazırlanmadığı gibi, soruşturma dosyalarına “gizlilik kararı” konulması nedeniyle neden tutuklu olduklarını bile bilmeyen 7 yurttaşın dosyasına bakan savcı da bir süre önce değişti. Dosyaları üzerinde her ay yapılan tutukluluk incelemesinden sonra verilen karar ise, CMK’nın 108/1 maddesi kapsamında “Delillerin toplanmamış olması, delilleri karartabilecekleri şüphesinin olması, kaçma şüphelerinin olması, isnat edilen suç” gerekçelerinin sıralanıp, tutukluluk hallerinin devamı yönünde.  

İddianameleri bir türlü hazırlanmayan 7 tutuklu, bu durumu protesto etmek için geçtiğimiz ay “kapı vurma” eylemi gerçekleştirdi. Gerçekleştirdikleri bu protesto nedeniyle de haklarında “Cezaevi işleyişine aykırı davrandıkları” gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında ifadeleri alınan tutuklulara “İletişim kısıtlaması” ile “Görüş ve sosyal etkinliklerden men edilmeleri” cezaları verilmesi öngörülüyor.

‘14 AYDIR KOPYALA-YAPIŞTIR YAPILIYOR’

14 ayı aşkın süredir tutuklu olan müvekkillerine isnat edilen suçlamaların ne olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını belirten Avukat Abdülhadi Çetin, dosyaya bakmakla görevlendirilen yeni savcı ile de halen görüşme imkanı elde edemediklerini ifade etti. Müvekkillerinin emniyet sorgusunda da aleyhlerine yöneltilebilecek ciddi bir suçlama ve delil olmadığının ortaya çıktığını belirten Av. Çetin, her ay yapılan tutukluluk incelemesinde şablon şeklinde aynı gerekçenin kopyala-yapıştır usulü ile karşılarına çıktığını söyledi. (İzmir/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İBB metrobüse önce mecbur bıraktı, sonra sayılarla övündü

SONRAKİ HABER

Lübnan'da yol kapatma eylemine açılan ateş sonucu bir kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa