24 Ocak 2018 12:18

MİT TIR’ları duruşması 16 Şubat’a ertelendi

MİT TIR'larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davaya devam edildi.

Paylaş

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile Cumhuriyet Gazetesi eski Genel yayın Yönetmeni Can Dündar’ın yargılandıkları MİT TIR’ları davasının dün görülen duruşması heyet başkanı Ali İhsan Horasan ve duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya izinli olması sebebiyle 16 Şubat’a ertelendi.

“Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, silahlı terör örgütüne üye olma, örgüte bilerek, isteyerek yardım etme” iddiasıyla yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar’ın yargılandıkları davanın üçüncü duruşması görüldü. Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde basına ve izleyicilere kapalı görülen duruşmada, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile avukatları hazır bulundu. CHP’li vekil Enis Berberoğlu ise tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Berberoğlu, Gül ve Dündar’ın avukatları, soruşturmanın genişletilmesi ve usule ilişkin beyanlarını hazırlamaları için gelecek celseye kadar süre verilmesini talep etti. Talebi kabul eden heyet, bir sonraki duruşmayı 16 Şubat’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

MİT TIR’larının durdurulması görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin davanın 14 Haziran 2017 tarihli duruşmasında, CHP’li vekil Enis Berberoğlu ‘siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan 25 yıl hapse çarptırılarak tutuklanmıştı.

Son olarak İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nin bozma kararını, usul ve yasaya aykırı bularak reddetmişti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

170’i aşkın aydından Afrin mektubu

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa