24 Ocak 2018 11:11

Pence’in İsrail ziyaretinde kadın gazetecilere ayrımcılık

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in İsrail ziyaretinde kadın gazetecilere yönelik ayrımcı tutum tepki gördü. 

Paylaş

Pence’in Salı günü Kudüs’te bulunan Ağlama Duvarı’nı ziyareti sırasında, kadın gazeteciler, erkek gazetecilerden uzaklaştırılarak basın için kurulan tentenin dışına çıkarıldı. İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, kadın gazeteciler erkeklerden uzakta ve Ağlama Duvarı ile Pence’i görüntülemeyecekleri ayrı bir alana götürüldü.  

Olay, ziyareti sırasında Pence’e eşlik eden ABD’li gazeteciler arasında tepkiyle karşılandı. 
Bunun üzerine Beyaz Saray personeli gazetecilere sandalye getirdi, bu şekilde görüntü almaları sağlandı.

Gazetecilerden Globes Muhabiri Tal Schneider, Haaretz’e yaptığı açıklamada: “İşimi yaparken kadın olduğum için engellenmekten hoşlanmıyorum. Buna katlanamam, çağdaş dünya için kabul edilemez bir durum. Çağdaş bir ülkede kadınlara yönelik bu ayrımcı tutum öfke uyandırıcı ve uygunsuz” dedi. 

Yahudi kutsal alanının korumasını sağlayan Ağlama Duvarı Mirası Vakfı ise ayrımcılığı savunarak, aynı uygulamanın Trump’ın ziyaretinde de yapıldığı ve ana meydanda erkeklerle kadınların bir arada durmalarına hiçbir zaman izin verilmediği ve verilmeyeceği açıklaması yaptı. 

Ağlama Duvarı, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunuyor. Filistinliler Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul ediyor. Türkiye’nin girişimiyle aralık ayında İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı da Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdı ancak şu ana kadar ülkelerin hiçbiri elçiliklerini Tel Aviv’den taşımayı gündeme almadı. 

FİLİSTİNLİLER’DEN PENCE BOYKOTU

Öte yandan Filistinliler de, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına tepki göstermek amacıyla ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in İsrail ziyaretini boykot etti. Middle East Eye (MEE) haber sitesinin haberine göre Salı günü, işgal altındaki Batı Şeria’daki mağaza ve restoranlar kepenk indirdi, öğrenciler de okulları boykot ederek derslere girmedi. Habere göre, normal günlerde işlek ve kalabalık olan sokak ve caddeler boş kaldı. 

Kudüs çevresinde İsrail güvenlik güçlerinin yoğun varlığı dikkat çekerken Eski Kent bölgesi ise Pence’in Ağlama Duvarını ziyareti gerekçesiyle abluka altına alındı.

Pence’i protesto etmek isteyen Filistinlilere ise İsrail askerlerinin müdahale ettiği bildirildi. 
Filistinli Aktivist Maliha Maslimani, MEE’ye yaptığı açıklamada, “Genel grev direniş için önemli bir araç. Bu aracı Pence’in Filistin ziyareti nedeniyle bugün kullanıyoruz. Kendisine, binlerce Filistinlinin İsrail hüküte tarafından kovulduğu, öldürüldüğü ve istismar edildiği bu topraklara hoşgelmediğini söylüyoruz. Amerikalıların teklif ettiği barış planı bir kandırmaca ve Filistin topraklarındaki İsrail yerleşimlerini meşrulaştırıyor” dedi. 

PENCE İSRAİL’DE NE YAPTI?

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in İsrail ziyareti Pazar günü başlamıştı. Kudüs’te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşen Pence, İsrail Parlamentosunda pazartesi günü bir konuşma yaparak, İncil’den alıntılar yaparak İsrail’i övmüş, “Halklarımız arasındaki dostluk hiç bu kadar derin olmamıştı” demiş, meclisteki Arap milletvekilleri tarafından ise protesto edilmişti. Arap vekiller parlamentodan çıkarıldıktan sonra sarfettiği “Yönetimimiz, gelecek haftalarda ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak için çalışmalarına başlayacak. Büyükelçilik 2019 yılı bitmeden önce Kudüs’e taşınmış olacak” sözleri ise büyük alkış almıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sahilden topladığı demirleri satarak geçimini sağlıyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...