13 Ağustos 2012 14:12

Finlandiya’da nükleer santral protestosunda 35 gözaltı

AVRUPA’da pek  çok ülke, nükleer santralleri kapatma kararı alırken Finlandiya’nın 5. Nükleer santralini açmasına yönelik tepkiler sürüyor.Finlandiya önceki gün nükleer santrallere karşı yeni bir gösteriye sahne oldu. Yüzlerce kişi Olkiluoto santrali inşaatına giden yolu kesti.  Eylemcilerden

Finlandiya’da nükleer santral protestosunda 35 gözaltı

Paylaş

Finlandiya önceki gün nükleer santrallere karşı yeni bir gösteriye sahne oldu. Yüzlerce kişi Olkiluoto santrali inşaatına giden yolu kesti.  Eylemcilerden bir kısmı kol kola girerek yola uzanırken, bazı eylemciler de kestikleri bir ağacı yola yerleştirdi.
Nükleer santrale giden yolu bloke ederek trafiği durduran nükleer santral karşıtlarına polis müdahale etti. Eylemlerine son vermeyi reddeden göstericiler nükleer santrali ve polisin müdahalesini protesto eden sloganlar attı. Polis gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet ettikleri suçlamasıyla 35 kişiyi gözaltına aldı.

7 YILDIR TAMAMLANAMADI

Finlandiya’nın dört nükleer reaktörü bulunuyor. Bunlardan ikisi Olkiuoto Adasında. Finlandiya Hükümeti  2003 yılında adaya yeni bir reaktör yapma kararı aldı. Daha önce yapılan santrallerden farklı ve güvenlikli olacağı öne sürülen 3. Kuşak “Avrupa Basınçlı Su Reaktörü”nün ihalesini almak için ABD, Fransız, Rus ve Alman tekelleri yarıştı.
 İhale 4 yıl içinde2,5 milyar avroyla reaktörü kurmayı vaadeden Fransa Areva ile Alman Siemens’in oluşturduğu konsersiyuma verildi. 2005 yılında inşasına başlanan Olkiuoto 3’ün diğer santrallerden  farklı olarak ek güvenlik sistemleri ile donatılacağı ve dünyanın en güvenlikli santrali olacağı iddia edildi. Ancak daha inşa aşamasında santralin pek de güvenli olmadığı görüldü. Betona gerektiğinden fazla su verildiği ve reaktörü çevreleyen panellerde kullanılan çelik miktarının yetersiz olduğu ortaya çıktı.
Finlandiya’lı yetkililer 2009 yılında tamamlanması planlanan nükleer santralin 2014 yılında üretime başlayabileceğini açıkladı. Başlangıçta 2,5 milyar avroya mal olacağı belirtilen nükleer santralın maliyetinin de 6 milyar avro civarında olacağı tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tunuslu kadınlar protesto hazırlığında

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa