23 Ocak 2018 18:18

İki çocuğun ölümleri yeniden soruşturulacak

Cizre’de yerde buldukları cismin patlaması sonucu yaşamlarını yitiren iki çocuğun ölümü yeniden soruşturulacak.

Paylaş

 

Gökhan ALTAY

Cizre’de yerde buldukları cismin patlaması sonucu yaşamlarını yitiren Harun Çağlı (4) ve Ayşenur Geçit’in (6) ölümlerine ilişkin savcılığın verdiği “daimi arama” kararına yapılan itiraz kabul edildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’nde, 30 Mart 2016 tarihinde sokakta buldukları bir cismin patlaması sonucu 4 yaşındaki Harun Çağlı ile 6 yaşındaki Ayşenur Geçit yaşamını yitirmişti. Olaydan sonra başlatılan soruşturma kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Bomba İmha ve İnceleme Büro Amirliği tarafından olay yerinde bulunan şarapnel parçaları üzerine inceleme yapıldı. 

Hazırlanan raporda, “Patlama merkezinden alınan değişik boy ve ebatlardaki metal parçalarının alüminyumdan mamul metal parçalar olduğu, üzerinde patlamadan dolayı islenme emareleri mevcut olduğu, üzerinde vida adımları olan sarı renkli metal parçanın oval şeklinde olduğu, üzerinde herhangi haft ve rakam grubu bulunmayan metal parçaların 40 mm’lik bomba atar mühimmatına ait olabileceği değerlendirilmiştir” tespiti yer aldı. 

Hazırlanan bu rapor soruşturma dosyasına konuldu. Ancak bu rapora rağmen, konu ile ilgili Cizre Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma için “daimi arama” kararı alınarak, dosya zaman aşımı süresine tabi tutuldu. 

İTİRAZ KABUL EDİLDİ

Söz konusu kararı kabul etmeyen çocukların aileleri, avukatları aracılığıyla itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren savcılık, geçtiğimiz günlerde olayın yeniden araştırılması için soruşturmanın devam etmesine karar verdi. Verilen karar neticesinde çocukların ailelerinin de ifadelerine başvurulması bekleniliyor. 

Soruşturma kapsamında o dönem olay yerine harfiyat döken belediye işçileri ile harfiyatın döküldüğü esnada gözetim yapan polislerin ifadelerinin alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor. (Şırnak/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Folkart'ın imar planlarına olumsuz bilirkişi raporu

SONRAKİ HABER

Rusya Dışişleri Bakanı: Türkiye İdlib'te militanlarla teröristleri ayıramıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa