2018'in Oscar adayları açıklandı

2018'in Oscar adayları açıklandı

Bu yıl 90. kez düzenlenecek Oscar ödüllerinde adaylar açıklandı. Fatih Akın'ın Altın Küre ödülü kazanan filmi In The Fade listede yok.

Bu yıl 90'ıncı kez düzenlenecek Akademi Ödülleri'nde adaylar Samuel Goldwny Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle açıklandı. Akademi Başkanı John Bailey'in açılış konuşmasının ardından Tiffany Haddish ve Andy Serkis adayları açıkladı.

Shape of Water 13 dalda, Dunkirk 8 dalda, Three Billboard Oustide Ebbing Missouri ise 7 dalda aday gösterildi. Fatih Akın'ın Altın Küre ödülü kazanan In The Fade filmi "Yabancı dilde en iyi film" kategorisinde aday gösterilmedi.

Ödülleri kazananlar 4 Mart'ta düzenlenecek törende açıklanacak.

İşte kategoriler ve adaylar:

EN İYİ FİLM

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboard Oustide Ebbing Missouri

EN İYİ YÖNETMEN

Christopher Nolan - Dunkirk 

Jordan Peele - Get Out 

Greta Gerwig - Lady Bird

Paul Thomas Anderson - Phantom Thread

Guillermo del Toro - The Shape of Water

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Timothée Chalamet - Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis - Phantom Thread

Daniel Kaluuya - Get Out

Gary Oldman - Darkest Hour

Denzey Washington - Roman J. Israel, Esq

EN İYİ KADIN OYUNCU

Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Shelly Waters - The Shape of Water

Margot Robbie - I, Tonya

Saoirse Ronan - Lady Bird

Meryl Streep - The Post

EN İYİ  YARDIMCI KADIN OYUNCU

Mary Jade Blige - Mudbound

Allison Janney - I, Tonya

Leslie Manville - Phantom Thread

Laurie Metcalfe - Lady Bird

Octavia Spencer - The Shape of Water

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Willem Dafoe - The Florida Project

Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Richard Jenkins - The Shape of Water

Chpristopher Plummer - All the Money in the World

Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

A Fantastic Woman - Şili

The Insult - Lübnan

Loveless - Rusya

On Body and Soul - Macaristan

The Square - İsveç

EN İYİ UZUN METRAJ ANİMASYON

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

EN İYİ KISA METRAJ ANİMASYON

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

EN İYİ UZUN BELGESEL

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

EN İYİ KISA BELGESEL

Edith+Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

EN İYİ CANLI PERFORMANS KISA FİLM

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

James Ivory - Call Me by Your Name

Scott Neustadter ve Michael H. Weber - The Disaster Artist

Scott Frank ile James Mangold and Michael Green - Logan

Aaron Sorkin - Molly’s Game

Virgil Williams and Dee Rees - Mudbound

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

Emily V. Gordon ve Kumail Nanjiani - The Big Sick

Jordan Peele - Get Out

Greta Gerwig - Lady Bird

Guillermo del Toro ve Vanessa Taylor - The Shape of Water

Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

SİNEMATOGRAFİ

Roger Deakins - Blade Runner 2019

Bruno Delbonnel - DarkesT Hour

Hoyte van Hoytema - Dunkirk

Rachel Morrison - Mudbound

Dan Laustsen - Shape of Water

EN İYİ KURGU

Jonathan Amos ve Paul Machliss - Baby Driver

Lee Smith - Dunkirk

Tatiana S. Riegel - I, Tonya

Sidney Wolinsky - The Shape of Water

Jon Gregory - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

EN İYİ SES KURGUSU

Julian Slater - Baby Driver

Mark Mangini ve Theo Green - Blade Runner 2049

Alex Gibson ve Richard King - Dunkirk

Nathan Robitaille - The Shape of Water

Ren Klyce ve Matthew Wood - Star Wars: The Last Jedi

EN İYİ SES MİKSAJ

Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin - Baby Driver

Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill - Blade Runner 2049

Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo - Dunkirk

Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern - The Shape of Water

Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick - Star Wars: The Last Jedi

PRODÜKSİYON TASARIMI

Beatuy and the Besat

Blade Runner 2019

Darkest Hour

Dunkirk 

Shape of Water

EN İYİ MÜZİK

Hans Zimmer - Dunkirk

Jonny Greenwood - Phantom Thread

Alexandre Desplat - The Shape of Water

John Williams - Star Wars: The Last Jedi

Carter Burwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI

Mary J. Blige - Mudbound'dan Mighty River 

Sufjan Stevens - Call Me by Your Name'den Mystery of Love

Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez - Coco'dan Remember Me

Diane Warren ve Common - Marshall'dan Stand Up for Something 

Benj Pasek ve Justin Paul - The Greatest Showman'den This Is Me

KOSTÜM TASARIMI

Beauty and th Beast

Darkest hour

Phanton Thread

The Shape of Water

Victoria and Abdul

MAKYAJ VE SAÇ

Darkest Hour

Victoria and Abdul

Wonder

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

 

Blade Runner 2049

The Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Blade Runner 2019

Star Wars The Last Jd

War for tnhe Planet of the Apes 

(KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2018 18:03
www.evrensel.net
ETİKETLER Oscar