23 Ocak 2018 14:53
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ocak 2018 17:40

'Vurun' çağrısı yapan Afrikalı Ali'nin programı kaldırıldı

'Operasyona itiraz eden ister gazeteci, ister milletvekili olsun hemen vurun' diyen KRAL FM sunucusu Afrikalı Ali'nin programı yayından kaldırıldı.

Paylaş

“Operasyona itiraz eden ister gazeteci, ister milletvekili olsun hemen vurun” diyen Afrikalı Ali’nin programına son verildi. Programı RTÜK’e şikayet eden CHP’li Barış Yarkadaş,  “Nefret suçu gazetecilik değildir” dedi.

Kral FM’de her gün program yapan Afrikalı Ali lakaplı Ali Şentürk, “Afrin operasyonuna itiraz eden ister gazeteci, ister milletvekili olsun hemen vurun” demişti. Bu sözleri RTÜK’e şikayet eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, KRAL FM’e de çağrıda bulunarak “Bunun adı yayıncılık değil nefret suçu işlemektir. Provokasyonlara çanak tutmaktır. Bu suça ortak olmayın” ifadesini kullanmıştı. 

KRAL FM, CHP’nin şikayeti ve çağrısı sonrası, Afrikalı Ali’nin programını yayından kaldırdı. Kanal yönetiminin programa “süresiz” olarak son verdiği öğrenildi. Afrikalı Ali de Twitter hesabını kapattı. Ali Şentürk, sosyal medyada paylaştığı son mesajında “Sözlerim maksadını aştı. Yanlış anlaşıldı” ifadesini kullandı.

Afrikalı Ali
Afrikalı Ali

‘NEFRET SUÇU, GAZETECİLİK DEĞİLDİR’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise yaptığı açıklamada “Nefret suçu işleyen ve provokasyonlara zemin yaratan ifadelerin, basın özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. KRAL FM, programı yayından kaldırarak doğru bir tavır almıştır” dedi.

Yayıncıların, toplumsal barışa hizmet etmesinin mesleğin temel ilkelerinden biri olduğunu hatırlatan Yarkadaş, “Operasyon, savaş, çatışma istemek, kan dökme çağrısı yapmak, gazetecilerin işi değildir” diye konuştu. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa, Afrin’de hem ‘endişeli’ hem ‘seyirci’

SONRAKİ HABER

Münih’de ırkçılığa karşı miting ve insan zinciri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...