23 Ocak 2018 14:09

Ayhan Bilgen: Bu TV kanallarını izlemeyin, Tolstoy okuyun

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, gazetecilere yönelik Afrin gözaltılarına tepki gösterdi ve iktidar kontrolündeki TV kanallarını eleştirdi.

Paylaş

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Afrin operasyonuna karşı çıkanlara yönelik gözaltılara tepki gösterdi: "O zaman iktidar bu ülkede neyin serbest olduğunu, neyin yazılabileceğini, neyin konuşulabileceğini açıklamalıdır". Bilgen, iktidar kontrolündeki televizyon kanallarını da eleştirerek barışı savunanlara “Bu kanaları izleyemeyin, Tolstoy okuyun” çağrısı yaptı. 

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Genel Merkezi’nde gündemdeki gelişmelere ve son dönemde artan gözaltı ve baskılara ilişkin basın açıklaması yaptı. 

'YANGINI SÖNDÜRMEYE ÇALIŞANLARA SALDIRIYORLAR'

Bilgen, “Bugünkü açıklamamızın asıl gündemi basına ve partimize yönelik gözaltı ve baskılar. Ortada bir yangın var ve biz yangını söndürmeye çalışıyoruz. Birileri bu yangını çıkaranlara kızmak yerine, yangını söndürmeye çalışanlara saldırıyor” diyerek gözaltı ve operasyonlara tepki gösterdi. 

‘ÖSO İÇERİSİNDE NE KADAR EL KAİDE KÖKENLİ MİLİTAN OLDUĞUNU AÇIKLAYIN'

“Bu operasyonun asıl amacı nedir? Yapılan açıklamalardan bunu anlamakta zorlanıyoruz” diyen Bilgen, “ÖSO’ya mı alan açılıyor yoksa Türkiye’ye saldırı var da ÖSO mu Türkiye’ye destek veriyor?” diyerek yapılan açıklamaların muğlak olduğunu söyledi. Bilgen, “Saldırının hedefi de muğlaklaştırılmak isteniyor. DAİŞ’e saldırdıklarını açıklıyorlar ama DAİŞ’in hangi hedefi vurulmuş bunun da açıklanması gerekiyor” dedi. 
 
Bilgen, ÖSO’ya verilen eğit-donat eğitimi konusundaki başarısızlığı da hatırlattı. Bilgen, “ÖSO içerisinde ne kadar el Kaide kökenli militan olduğunu açıklamak zorundalar” dedi. 

‘AİLE VE ŞİRKET ÇIKARLARI İÇİN ÜLKE SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR’

Bilgen, Reyhanlı’ya atıldığı ileri sürülen füzelere ilişkin de kimi soruları gündeme getirdi ve “Bunları kimin attığı bir gün mutlaka aydınlanacaktır” dedi. Aile, şirket, cemaat ve devlet işlerinin birbirine karıştığını belirterek, “Bunun üzerinden kimse bize vatan savaşı ve vatan çıkarı demesin” diyen Bilgen, şunları söyledi: “Birileri şirket kurdu diye bu savaş çıkarılmak zorunda değil. Devlet işleri ile cemaat işlerinin karıştırılmasının bedelini bu ülke ödedi. Kimse bizi dar aile çıkarlarının, şirket çıkarlarının, cemaat çıkarlarının yanında olmaya zorlamasın. Biz toplumun çıkarının yanında olmaya devam edeceğiz.” 

'NELERİN SERBEST OLDUĞUNU AÇIKLASINLAR' 

Yapılan son gözaltılar üzerinde de duran Bilgen, “Neyi savunmanın yasak, neyi savunmanın serbest olduğu ile yüzleşmemiz gerekiyor. Bugün gelinen noktada hukuk o kadar öngörülemez hale gelmiş ki, bugün birilerinin nelerin serbest olduğunu açıklaması gerekiyor. Ne konuşabiliriz, ne yapabiliriz, sosyal medyada neler paylaşabiliriz? Buna ilişkin yöneticiler bir liste açıklasa çalışanlarımız da ona göre davransa” dedi. 

‘BARIŞI SAVUNANLARI, BU TARTIŞMALAR KARŞISINDA EKRANLARINI KAPATMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Bilgen, “Koçbaşları ile sanki evlerinde cephane varmış gibi gazeteciler gözaltına alınıyor. Bu, yazıdan, klavyeden, sözlerden nasıl korkulduğunu gösteriyor. İshak Karakaş, Nurcan Baysal, Hayri Demir ve Sibel Hürtaş ile birlikte onlarca yurttaş gazeteciliği yapan insan, bugün gözaltında” ifadelerini kullandı. Bilgen şöyle devam etti: “Akşam, TV kanallarını açtıklarında partililerimiz, HDP tartışılırken HDP’lilerin olmadığını gördüklerinde üzülmesinler. Onlar konuştukça biz kazanacağız. Varsın onlar savaşın ne kadar iyi olduğunu anlatmaya devam etsinler. Barışı savunanları bu tartışmalar karşısında ekranlarını kapatmaya çağırıyoruz. Bu kanalları izleyeceklerine, ruh sağlıklarını bozacaklarına ya alternatif kanalları izlesinler, ya komşularını ziyaret etsinler ya da oturup çocukları ile Tolstoy’u okusunlar.” 
 
Bilgen, bütün bunlara karşı kongre hazırlıklarını sürdüklerini ifade ederek, “Göreceksiniz 11 Şubat bir büyük barış buluşması olacak?” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımına ABD'li pivot

SONRAKİ HABER

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa