23 Ocak 2018 13:47

ABD Savunma Bakanı: Afrin operasyonu sınırlı tutulmalı

ABD Savunma Bakanı Mattis, Türkiye'den operasyonu sınırlı tutmasını isteyerek operasyonun IŞİD'e karşı mücadelede dikkatleri dağıttığını söyledi.

Paylaş

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin Afrin operasyonunun IŞİD'e karşı mücadelede dikkatleri dağıttığını söyledi.

Endonezya'ya giderken gazetecilere açıklama yapan Mattis, Türkiye'den operasyonu sınırlı tutmasını istedi.

Mattis, Washington'ın Türkiye'nin güvenlik endişelerini anladığını yineleyerek Türkiye'nin sınırları içerisinde "Aktif bir Kürt direnişine karşı mücadele ettiğini" belirtti.

Mattis, Afrin operasyonu sebebiyle bölgedeki ve Suriye genelindeki insani durumun da kötüye gitme riski taşıdığını ifade etti.

ABD DIŞİŞLERİ, 'KAPSAMI VE SÜRESİ SINIRLI OLMALI' DEMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığından 2 gün önce yapılan açıklamada Afrin operasyonunun kapsamı ve süresinin sınırlı olması gerektiği belirtilmişti.

Savunma Bakanı Mattis ise dün Güneydoğu Asya'ya giderken uçakta gazetecilere açıklama yapmış ve "Türkiye NATO üyesi. Sınırları içinde etkin direniş olan tek NATO ülkesi ve Türkiye'nin güvenlik konusunda meşru endişeleri var" demişti.

Mattis, Türkiye'nin, Afrin'i vurmadan önce ABD'yi bilgilendirdiğini de söylemişti.

Mattis, YPG'yle ilgili olarak da, "Etkin bir güç olduklarını kanıtladılar. Onlara binlerce kayba mal oldu ama onları gördünüz. Koalisyonun desteğiyle IŞİD'i Suriye'de sildiler" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise buna karşılık açıklamasında hedefe ulaşılana kadar Afrin'den çıkılmayacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürt partilerinden Afrin operasyonuna tepki büyüyor

SONRAKİ HABER

DİSK, Türk-İş ve Hak-İş’ten ortak açıklama: Asgari ücret vergiden muaf tutulsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa