23 Ocak 2018 13:25

Kadınlar köpekleri erkeklere oranla daha iyi anlıyor

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, hırlayarak iletişim kurmaya çalışan köpeklerin ne istediğini erkeklere oranla daha iyi anlıyor.

Paylaş

 

Royal Society of Open Science’da yayınlanan araştırmaya göre, kadınlar köpekleri erkeklerden daha iyi anlıyor. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar, hırlayarak iletişim kurmaya çalışan köpeklerin ne istediğini erkeklere oranla daha iyi anlıyor.

 

18 köpeğin diğer köpeklerden yiyecek koruma, oyun oynama veya bir yabancıdan korkma tepkileriyle çıkardıkları hırlama sesleri kadın ve erkeklerden oluşan 40 katılımcıya dinletildi. Katılımcılardan köpeklerin korku, eğlence, saldırganlık, umutsuzluk ve mutluluk ölçeklerinde ne hissettiğini tanımlamaları istendi. 

Araştırma lideri Tamás Faragó, Broadly’ye yaptığı açıklamada, sonuçları şöyle anlattı:

“Son araştırmamız köpeklerin ve insanların, duydukları seslerden başkalarının ne hissettiğini anlamada benzer beyin alanlarını kullandığını gösteriyor. Görünüşe göre, dışarıdan gelen sesler memelilerde biyolojik olarak aynı kanaldan işleniyor. Bu paylaşılan süreç de insanların yalnızca köpekleri değil, diğer memeli hayvanları da anlamasına yardımcı oluyor. Kadınlar biyolojik açıdan da daha empatik ve duyarlı olmaları nedeniyle hırıltıların duygusal içeriğini daha iyi anlıyor.” (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alaska'da 7.9 büyüklüğünde deprem: Tsunami alarmı verildi

SONRAKİ HABER

Bursa'da fay hattının kırılmasıyla oluşan Suuçtu Şelalesi'nde sonbahar güzelliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa