Kadınlar köpekleri erkeklere oranla daha iyi anlıyor

Kadınlar köpekleri erkeklere oranla daha iyi anlıyor

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, hırlayarak iletişim kurmaya çalışan köpeklerin ne istediğini erkeklere oranla daha iyi anlıyor.

 

Royal Society of Open Science’da yayınlanan araştırmaya göre, kadınlar köpekleri erkeklerden daha iyi anlıyor. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar, hırlayarak iletişim kurmaya çalışan köpeklerin ne istediğini erkeklere oranla daha iyi anlıyor.

 

18 köpeğin diğer köpeklerden yiyecek koruma, oyun oynama veya bir yabancıdan korkma tepkileriyle çıkardıkları hırlama sesleri kadın ve erkeklerden oluşan 40 katılımcıya dinletildi. Katılımcılardan köpeklerin korku, eğlence, saldırganlık, umutsuzluk ve mutluluk ölçeklerinde ne hissettiğini tanımlamaları istendi. 

Araştırma lideri Tamás Faragó, Broadly’ye yaptığı açıklamada, sonuçları şöyle anlattı:

“Son araştırmamız köpeklerin ve insanların, duydukları seslerden başkalarının ne hissettiğini anlamada benzer beyin alanlarını kullandığını gösteriyor. Görünüşe göre, dışarıdan gelen sesler memelilerde biyolojik olarak aynı kanaldan işleniyor. Bu paylaşılan süreç de insanların yalnızca köpekleri değil, diğer memeli hayvanları da anlamasına yardımcı oluyor. Kadınlar biyolojik açıdan da daha empatik ve duyarlı olmaları nedeniyle hırıltıların duygusal içeriğini daha iyi anlıyor.” (İstanbul/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2018 15:01
www.evrensel.net
ETİKETLER Evcil HayvanKöpek