23 Ocak 2018 00:54

Tillerson : Türkiye ile güvenli bölge seçeneğini konuşuyoruz

Afrin operasyonu sürerken, ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi için güvenli bölge seçeneğini görüştüklerini söyledi.

Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri'nin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan Afrin operasyonu ile ilgili açıklama geldi. 

DW Türkçe’nin haberine göre, Tillerson, Türkiye'nin endişelerine cevap verme amacıyla Suriye sınırında güvenli bölge oluşturma ihtimalini Türkiye ile ele aldıklarını söyledi. Tillerson bölgede oluşturulacak bir güvenli bölgenin istikrarı sağlamada ve Türkiye'nin güvenliği konusundaki "meşru endişelerini" gidermekte yardımcı olabileceğinin altını çizdi.

Londra ziyareti sırasında İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile basın toplantısı düzenleyen Tillerson, Türkiye'nin terör unsurlarına karşı kendisini korumaya yönelik "meşru hakkını" tanıdıklarını da dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı, ayrıca operasyonun hassas bir şekilde yürütülmesini ve itidal gösterilerek sınırlandırılmasını istediklerini söyledi.

TİLLERSON'DAN ‘ENDİŞELİYİZ’ MESAJI

Tillerson Afrin operasyonu konusunda endişeli olduklarını da bir kez daha dile getirdi. ABD'nin IŞİD'i yenmek için Suriye'de olduğunu dile getiren Tillerson, "Bunu koalisyon ortaklarımızla ve Suriye Demokratik Güçleri ile yapıyoruz. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki girişimlerinden endişeliyiz" dedi.

ABD'NİN GÜVENLİ BÖLGE AÇIKLAMASINA HÜKÜMETTEN YANIT 

Hükümet Sözcüsü Tillerson'un 'güvenli bölge' açıklaması ile ilgili şunları söyledi: "Verilen silahları toplamalılar. Geri toplanacağı da Türkiye'ye söylenmişti. İşbirliğinin yolu belli; silah verilmesinin durdurulması, verilen silahların da toplanması gerekiyor. İşbirliğine hazırız." (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çorum’da yeni doğmuş bebek cesedi çöpte bulundu

SONRAKİ HABER

Şili'de hükümet karşıtı eylemler 27'nci gününde: Pinochet'ten kalma anayasa değişecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa