22 Ocak 2018 21:04

Bölgedeki Kürt partileri: Sorun barış ve diyalogla çözülmeli

Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı operasyona ilişkin bölgede bulunan Kürt parti ve kurumları ortak basın açıklaması düzenledi.

Paylaş

Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı operasyona ilişkin bölgede bulunan Kürt parti ve kurumları; HDP, DBP, ÖSP, Azadî Hareketi ve DTK ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de katıldı. Yapılan ortak basın açıklamasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, “Türk Devleti bölgede yaşayan Kürt halkı ve diğer  halkların temsilcileriyle barış ve diyalogu esas alarak sorunları çözme yolunu seçmelidir” dedi.

‘OPERASYON TÜM KESİMLERE’

Azadi Hareketinin Diyarbakır il binasından yapılan ortak basın açıklamasını okuyan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Türkiye’nin Afrin’e başlattığı operasyonun sadece Kürtlere değil toplumun tüm kesimlerine yönelik olduğunu söyleyerek, “Bu savaşın temel amacı Kürtlerin  Kürdistan’da özgürlük, bağımsızlık ve kendi kendini yönetme mücadelesinin önünü kesmektir. Şu da çok iyi bilinmelidir ki Türk devletinin Afrin’e yönelik geliştirdiği bu saldırı Kürtleri yok etme politikasının bir parçasıdır. Biz Kürdistani parti ve örgütleri olarak bu saldırıları reddediyoruz ve biliyoruz ki bu saldırılar iddia edildiği gibi sadece Afrin veya bir kesime karşı değil, hepimize karşı geliştirilen saldırılardır. Burada siviller ve çocuklar katledilmektedir” dedi.

‘BARIŞ VE HUZUR DEVREYE SOKULMALIDIR’

Hak ve özgürlere karşı geliştirilen saldırılara karşı ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini dile getiren Arslan, “Buradan AKP Hükümetine sesleniyoruz; şimdiye kadar bu ülkede Kürtlere karşı yürütülen yok sayma ve savaş politikalarıyla hiçbir sorun çözülmemiştir. Bu politikalarda ısrar etmenin bölgede hiçbir sorunu çözmediği ve  çözmeyeceği de bir gerçekliktir. Türk devleti bölgede yaşayan Kürt halkı ve diğer  halkların temsilcileriyle barış ve diyaloğu esas alarak sorunları çözme yolunu seçmelidir” dedi. Bu yöntem seçilmezse toplumlar arası sorunların derinleşeceğine işaret eden Arslan, “Her zaman barış ve huzurdan bahsedenler, barış ve huzur yöntemlerini devreye sokmak zorundadırlar, savaşı değil. AKP İktidarı Afrin’e yönelik saldırıyı hem kendi kamuoyunu hem de uluslar arası kamuoyunu kandırmak amacıyla bir barış operasyonu olarak adlandırmaktadır. Oysa ki her kes görmekte ve bilmektedir ki bunun gerçekle alakası yoktur. Bu temelde tüm vicdan sahibi kişi, kurum, toplum kesimleri ve tüm dünya devletleri, AKP Hükümetinin bu insanlık dışı saldırılarını durdurmaya çağırıyoruz. Afrin’e  dönük yapılan bu işgal girişimine karşı  tüm Kürdistan halkını, demokratik eylem ve etkinliklerini  yükseltmeye çağırıyoruz” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

‘BARIŞ İÇİN DİRENECEĞİZ, DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul: Barış için direneceğiz (Fotoğraf: EVRENSEL)
HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul: Barış için direneceğiz (Fotoğraf: EVRENSEL)

Afrin operasyonu Antep’te HDP ve bileşenleri tarafından protesto edildi. Savaşa karşı yapılan basın açıklamasında “Barışın sağlanması, kanın durması, bütün halkların onurlu barış içinde yaşayacağı bir coğrafyanın inşası için mücadele edeceğiz” denildi.

Antep’te HDP Şehitkâmil ilçe binasında yapılan basın toplantısından konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul “Türkiye yönetilemez hale geldi ve savaşa duyulan ihtiyacın birinci nedeni budur” dedi ve diğer nedenleri şu sözlerle ifade etti, “İdlip’te sıkışan çetelere bir alan açma ihtiyacıdır.” Toğrul, barış talebinde bulunanlara yönelik baskı ve tehdidi de hatırlattı ve “Bizi böyle tehdit etmene gerek yok, biz zaten bütün baskıyı yaşıyoruz. Hukuk tanımazlığını da biliyoruz. Ama biz de direniş geleneğimizde olduğu gibi diz çökmüyoruz. Ey AKP Genel Başkanı, biz barış için direneceğiz” dedi.

‘BARIŞ MÜCADELESİ BÜTÜN KESİMLER İÇİN ZARURİDİR’

HDP ve bileşenleri, DTK, DİK ve 78’liler Antep Meclisinin imzası bulunan açıklamayı SYKP İl Başkanı Mehmet Ali Karapekmez okudu. Türkiye demokrasi güçlerine ve savaş karşıtı bütün kesimlere de çağrı yapan Karapekmez, “Erdoğan’ın Türkiye’yi hem içeride hem dışarıda içine çekmeye çabaladığı bu şiddet ve savaş girdabına karşı savaş karşıtı tüm kesimlerin mücadelesi zaruridir” dedi.
Açıklamadan sonra ilçe binasına asılan “Savaşa Hayır” pankartını polis müdahale edip indirdi. (Antep/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari, Mardin ve Şırnak'tan barış çağrısı

SONRAKİ HABER

Evrensekiz işçisinin hukuk zaferi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...