Katalan meclisi Puigdemont’u tek başkan adayı ilan etti

Katalan meclisi Puigdemont’u tek başkan adayı ilan etti

Katalonya Parlamentosu Başkanı Roger Torrent, Carles Puigdemont’u sürgünde olmasına rağmen yerel hükümet başkanı adayı ilan ettiklerini duyurdu.

 

Katalonya Parlamentosu Başkanı Roger Torrent özerk bölgenin gönüllü sürgündeki eski lideri Carles Puigdemont’u sürgünde olmasına rağmen yerel hükümet başkanı adayı ilan ettiklerini duyurdu. Torrent, “Puigdemont’un kişisel ve yasal durumu ile ilgili zorluklarını anlıyorum ancak aynı zamanda onun aday olma konusunda yasal hakkı olduğunu da düşünüyorum” dedi. Puigdemont'un bağımsızlık yanlısı partisi bölgede aralıkta yapılan seçimlerde zafer kazanmıştı. 

Diğer taraftan Puigdemont bir üniversitede konuşma yapmak ve Danimarkalı milletvekilleri ile görüşme gerçekleştirmek üzere Brüksel’den Kopenhag’a gitti. İspanyol savcılar Puigdemont’un Danimarka’da gözaltına alınması için tutuklama emri çıkarılmasını istiyor ancak yargı henüz bu konuda bir karar vermiş değil. Konuyla ilgili açıklama yapan İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, Puigdemont’un Avrupa’da “şimdilik hareket serbestisi olduğunu” söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Katalonya