22 Ocak 2018 18:18

'Büyümenin bedeli ağır, savaşın faturası büyük'

Kayseri'de Evrensel yazarlarından Bülent Falakaoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen panelde 'Afrin operasyonu' konuşuldu.

Paylaş

Kayseri'de Evrensel okurları, Evrensel yazarlarından Bülent Falakaoğlu’nun katılımıyla “Ekonomi Nereye Gidiyor?” söyleşisi gerçekleştirdi. Eğitim Sen Kayseri Şubesinde gerçekleşen etkinliğe işçiler, üniversite-liseli gençler, kadınlar ve eğitimciler katıldı. 

Söyleşide ekonomik büyümenin işçilerin ve emekçilerin yaşamına yansıyıp yansımadığı konuşuldu. Sıcak gündem olarak ‘Afrin operasyonu’ tartışıldı. 

Falakaoğlu ekonomiyi, 2019 seçimleri (Öne de çekilebilir), OHAL ve iktidar ittifakının ihtiyaçları olmak üzere üç noktadan değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

AKP’NİN TUTUNABİLECEĞİ TEK DAL

Demokrasi iddiası kalmayan, olağanüstü halle ülkeyi yöneten, Suriye’de çökmesi nedeniyle dış politikada çırpınan hükümetin elinde sadece ekonominin kaldığını belirten Falakaoğlu, “Hükümetin ekonomik başarı hikaye anlatmaya ihtiyacı var” dedi. 

Hükümetin kredi ve teşvikler yoluyla ekonomiye gaz vermesi sonucu üretim ve büyüme artışı yaşandığına dikkat çeken Falakaoğlu sürecin ekonomik fotoğrafını çıkardı: Enflasyon arttı, borçlanma arttı, bütçe açığı büyüdü, cari açık arttı, faizler yükseldi, sıcak para bağımlılığı arttı, işsizlikteki azalış, ‘azalmadı’ denilecek kadar oldu. Büyüme gelir adaletsizliğini derinleştirdi. Şirketler, teşvikler sayesinde, kârlarını patlattı! İşçi ve memurların milli gelirden aldıkları pay ise yüzde 35’ten yüzde 30’a geriledi”. 

OHAL’in ‘çetelerle’, ‘terörle’ mücadeleden çok yerel yönetimlerden iş güvenliğine, grev hakkından yaşam alanlarına uzanan el koyma silahına dönüştüğünü kaydeden Falakaoğlu, ‘Tek adam etrafındaki ittifakın ihtiyaçlarına göre sömürü, çevre talanı ve savaş yoğunlaştırılıyor” tespitini yaptı.   

İTTİFAKLAR ÇÖKÜNCE

İçeride cemaat ve liberaller ile dışarıda AB ve ABD ittifakları çözülen iktidarın oluşan boşluğu içeride otoriterlik dışarıda savaş ile doldurduğuna dikkat çeken Falakaoğlu şunları söyledi: “Hükümetin, ‘5 kuruş devletin kasasından çıkmadan yapılacak’ denilen otoban, köprü, havaalanı, şehir hastanesi gibi mega projelerine büyük paralar akıtılıyor. Varlık Fonu ile gelecek satışı yapılıyor. Suriye’de savaş başladığı günden beri ekonomiye büyük faturalar yüklendi. Şimdi savaşın faturası vergi cinsinden halka kesiliyor.”

MİLLİ POLİTİKA MI?

Soru cevap kısmına geçilen söyleşide Falakaoğlu, Afrin operasyonuna dair gelen sorulara şu cevapları verdi: 
* “Suriye’de Fırat’ın doğusunu ABD, batısını Rusya’nın tuttuğu bir ortamda Türkiye iki emperyalist güç arasındaki çatlaklara dalarak milli politika üretmiyor, iki güçten birinin yedeğine düşüyor.”
* Türkiye’nin operasyon yapacağı yerlerde kalıcı olama şansı yok, ÖSO’ya teslim etmesine rejimin onayı yok. İdlib’de görüldüğü gibi Suriye rejimi Rus desteğiyle temizlik yapıyor.
Öyleyse operasyon kime hizmet ediyor düşünülmeli.
* Türkiye’nin müdahaleleri uzun vadede emperyalistlerin elini güçlendiriyor. Bölge halkını emperyalistlere daha çok mecbur bırakıyor.
* Milli güvenlik gerekçesiyle metal grevleri yasaklanabilir. Geçen yıl devasa kârlar elde eden metal patronlarından işçinin hakkını istemesinin milli güvenlikle ilgisi yok! (Kayseri/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konya’da 20 kadro başvurusunun 12’si reddedildi

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...