22 Ocak 2018 18:00

Elazığ Cezaevinde ihlal edilmeyen bir hak neredeyse yok!

Elazığ Cezaevinde hasta tutuklu tekli hücrede tutuluyor, içeri gazete alınmıyor, mahpusların revire çıkması aylar sonra gerçekleşiyor.

Paylaş

Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde bulunan Sadık Aslan, İHD’ye yazdığı mektupta aylardır tekli hücrede tutulduğunu ifade ederek, cezaevinde yaşanan keyfi uygulamaları bir bir sıraladı.

Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuklu bulunan Yazar Sadık Aslan, yaşadığı hak ihlallerini İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesine yazdığı mektupla aktardı. İki ay önce Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevinden Elazığ’a sevk edilen Aslan, geldiğinden bu yana tek başına hücrede tutulduğunu ifade etti. Tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede hasta olan tutukluların bile tekli hücrede tutulduğuna dikkat çeken Aslan, sosyal aktivitelerin de yok denilecek kadar az olduğunu, aktivitelerin çoğu zaman keyfi şekilde iptal edildiğini bu şekilde izole edildiklerini söyledi. 

‘ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ VE EVRENSEL’E KEYFİ YASAK’

İletişim ve haberleşme haklarının da kısıtlandığını aktaran Aslan mektubunda, “İletişim ve haberleşme hakkı anayasal bir hak olmasına rağmen bu konuda da bir sürü kısıtlama ve hak ihlali yaşanıyor. Sevk geldiğim cezaevinden beraberimde getirdiğim radyo verilmedi ve kantinde radyo satılmıyor. Özgürlükçü Demokrasi ve Evrensel gazeteleri gibi muhalif basının içeriye verilmesinde ciddi keyfi tutumlar var.” ifadelerine yer verdi. 

Cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasının sistematik bir hale getirildiğini belirten Aslan, bunun güvenlik kaygısından ziyade irade kırma, sindirmeye yönelik olarak yapıldığını ifade etti. Sağlığa erişim hakkında da ciddi sorunlar yaşadıklarını vurgulayan Aslan, sürekli talepler üzerine aylar sonra revire çıkabildiklerini belirtti. (Elazığ/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bilal Erdoğan TÜRGEV’in ardından bir vakıf daha kurdu

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa