Şimşek’ten patronlara: Ekonomiye etkisi sınırlı olacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Afrin'de devam eden askeri operasyona ilişkin açıklama yaptı: Ekonomiye etkisi son derece sınırlı

22 Ocak 2018 15:07
Paylaş

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Afrin operasyonunun ekonomik yönüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Sermaye çevrelerine rahat olmaları yönünde mesaj veren Şimşek, “Piyasalara mesajım; bunun bütçeye, ekonomiye etkisi son derece sınırlı” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine destekli kredi garanti uygulaması kapsamında yeni kefalet limiti tahsisine ilişkin Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu AŞ arasında Müsteşarlıkta gerçekleştirilecek protokol imza töreninde konuştu.

Afrin'deki askeri operasyona ilişkin açıklama yapan Şimşek, “Türkiye burada herhangi bir maceraya girmiyor. Dar kapsamlı etkili inşallah kısa sürecek. Piyasalara mesajım; bunun bütçeye, ekonomiye etkisi son derece sınırlı. Ulusal güvenlik söz konusu olunca kaynak anlamında ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yatırımcılara mesajım; rahat olsunlar, bu etkili, sınırlı ve inşallah kısa sürecek bir operasyon” dedi.

BÜTÇEDE ‘FIRAT KALKANI ETKİSİ’

Başbakan Yardımcısı Şimşek konuşmasında operasyonun kapsamını El Bab harekatına benzetti. Fırat Kalkanı Harekatının gerçekleştirildiği dönem boyunca bütçeden savunmaya ayrılan payda 6 milyar liralık bir artışa gidilmişti. 2018 bütçesinden savunma ve güvenliğe ayrılan pay ise yüzde 41 artırılarak yaklaşık 93 milyar liraya çıkarıldı. Bir yıl içerisinde yapılan 26,9 milyar liralık artış 16 milyon 770 bin kişinin bir aylık asgari ücretine denk düşüyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kentsel dönüşüm karşıtı eyleme OHAL engeli

SONRAKİ HABER

Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: 11 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa