22 Ocak 2018 05:27

Bosch işçileri: İpleri kendi elimize almalıyız

Türk Metal 2 Şubat'ta greve çıkacağını ilan etti fakat Bosch işçileri grev hazırlığı yapılmamasına tepkili: Sendikacıları zorlamamız gerekiyor.

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

130 bin metal işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal sendikası 2 Şubat’ta greve çıkacağını açıkladı. Şimdiye kadar yapılan eylemleri yetersiz bulan ve grev kararı alınmasını olumlu bulan Bosch işçileri, karar alınmasına rağmen grev hazırlığı yapılmamasına da tepkili. Hazırlık yapılması, olası bir grev yasağına karşı fiili mücadelenin sürdürülmesi için sendikacıları zorlamak gerektiğini dile getiren işçiler, “Bu sözleşmenin iyi olmasını istiyorsak ipleri sendikacıların elinden, kendi elimize almalıyız” dedi.

Fabrikada herkesin grev kararının alınmasını istediğini dilme getiren bir Bosch işçisi, “Sonunda bir tarih verdiler. Bu durum işçilerde olumlu bir hava yarattı. Fakat işçilerin yüzde 80’i bir yandan greve çıkalım derken, diğer yandan Türk Metal için ‘Bunlar greve çıkmadan gidip anlaşırlar’ düşüncesinde. Açıkçası kimse güvenmiyor, samimi de bulmuyor Türk Metal’i” dedi. Bunun en büyük nedeninin de greve hiçbir hazırlık yapılmaması olduğunu söyleyen işçi, şöyle devam etti: “Gemileri yaktıktan başka bir şey denmiyor. Greve hazırlığınız nedir diye soruyor arkadaşlar, sendikacılar grev sözcüsü arkadaşlarımız belli cevabı veriyor. Kim bunlar bilmiyoruz. Hazırlık anlayışları sadece gözcü belirlemek mi? Birde ha bire fabrikada huzur kalmaz diyorlar. Fabrikada nasıl huzur kalmayacak bunu bize de anlatsınlar bizleri de hazırlasınlar ki sonrada bu da nerden çıktı demeyelim.” Bu durumun sadece Bosch’a özgü olmadığını, Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda da benzer tablonun yaşandığını anlatan işçi, “Yeni laftan başka hiçbir hazırlık yok ortada. Fabrikada çok fazla genç işçi var ve bir deneyimleri yok. Buraya yönelik bir çalışma olmalı” diye konuştu.

'TEMSİLCİLER BİLE GREVE İNANMIYOR'

Geçen hafta 5 dakika üretim durdurulduğunu hatırlatan bir başka işçi, şöyle devam etti: “Bunun göstermelik olduğunu herkes biliyor. Bu hafta da ilk başta 10 dakika sonra 15 dakika şeklinde üretim durduracağız diyorlar ama bunu sadece gündüz vardiyasında olacağı söyleniyor. Böyle eylem mi olur? Madem grev kararı aldık tepkimizi ve kararlılığımızı göstermeliyiz. Yapılacak eylemler her vardiyada yapılmalı. Eylemleri gündüz vardiyasına sıkıştırmanın hiçbir anlamı yok.” Sendika temsilcilerinin “Greve ihtimal vermiyorum, bir haftaya anlaşma olur” dediğini aktaran işçi”, Greve çıkılacak tarih belli derken bile bir enerjisiz söylemler isteksiz söylemleri var. Bu her hallerinden belli oluyor” dedi.

'SENDİKALARIN ORTAK HAREKETİ ELİMİZİ GÜÇLENDİRİR'

Bosch işçileri 'Türk Metal sendikasını zorlamalıyız' diyor
Bosch işçileri 'Türk Metal sendikasını zorlamalıyız' diyor

Fabrikada yeni işçilerin beklentisinin en az 500 lira net zam olduğunu söyleyen bir başka Bosch işçisi, şunları söyledi: “Bu beklenti kıdeme göre 1000 liraya kadar çıkıyor. İki gün önce Renault’da çalışan arkadaşlarımla görüştüm, sendikaya 5 Şubat’a kadar süre verdiklerini ve o zamana kadar greve çıkılmazsa toplu bir şekilde istifa edeceklerini söylediler. Bunun üzerine de 2 Şubat’ta greve çıkma kararı alındı. Türk Metal’in Renault işçilerinden halen bir çekincesi var bu gözle görülüyor”

Grev tarihi belli olduğunu ve artık yapılacakların tartışılması gerektiğini dile getiren işçi, “Greve çıkılacaksa eğer bütün fabrikalarda ki işçilerle sendika ayrımı gözetmeksizin ortak hareket etmeliyiz ve bu işe ailelerimizi de dahil etmeliyiz. Sendikaların ortak greve çıkmaları bizim elimizi güçlendirir. Aynı şekilde olası bir grev yasağına karşı da sendikaların ortak hareket etmesini zorlamalıyız. Birlik içinde olmak her zaman iyidir” diye konuştu. Türk Metal’in ortak davranmaya yanaşmadığına dikkat çeken işçi, “Kendi komitelerimizi kurmamız gerek ama açıkçası kimse tek başına kahramanlık yapmak istemiyor. Hemen göze batarım diye çekincesi var. Sendika önde olsun biz arkadan zorlarız düşüncesi hakim herkeste” dedi.

'GREV YASAĞINA RAĞMEN VERİLEN FİİLİ MÜCADELE ÖRNEKLERİNİ ANLATIN'

“Herkesİn kafasında OHAL var grev yasaklanırsa ne yapacağız sorusu var diyen” bir başka Bosch işçisi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikacılar huzur kalmazdan öte bir şey söylemiyor. Burada iş bize düşüyor. Pazartesi gününden sonra fabrikada sürekli grev yasağına rağmen mücadele edip kazanım elde eden fabrikaları örnek göstermemiz gerekir. Şehrimizde cam işçilerinin de grevi yasaklandı ama yasağa rağmen eylem yaptılar ve yüksek hakeme gitmedi olay. Şimdi sendika bizi yüksek hakeme giderse düşük zam olur gibisinden şeylerle korkutmaya çalışıyor ama biz de bunun yüksek hakeme gitmeden grev yasağına rağmen mücadele edilerek kazanım elde edilebileceğini dillendirmeliyiz. Sendikacılar bize ‘Sitemizden veya bizim yayınlarımız dışında ki haberlere itibar etmeyin’ diyor. İyi de kardeşim cam işçileri greve gitti yasağa rağmen fiili mücadele etti bundan hiç bahsetmiyorsunuz. Zaten gazeteler TV’ler bundan bahsetmiyor. Kalkıp bizim yayınlara itibar edin diyorsunuz. Gerçekleri söyleyin, fiili mücadeleyi anlatın o zaman"

'SENDİKACILARI ADIM ATMAYA ZORLAMALIYIZ'

İşçilerin kırmızı çizgisinin belli olduğunu söyleyen bir başka Bosch işçisi, “Bir kere sözleşme 2 yıllık olacak. Kıdem zammı olmazsa olmazımız. Burada taviz vermeyeceğiz. Açıklanan yüzde 38 zam oranında da hep pazarlık payı olur diyorlar ama greve çıktığımız gün artık o pay ortadan kalkar ve açıklanan orandan milim aşağısı kabulümüz değildir. Bugünden sonra sendikanın çıkıp şu açıklamayı yapmasını istiyoruz. Sürekli iş sertleşecek diyorlar ve eylemler artacak deniyor. Yarın bu eylemlere katıldın diye işten çıkarmalar olmaması için sendikanın açıkça bunu söylemeli ve yazılı bir metne dökmeli. Eylemelere katıldı diye hiçbir işçi işinden olmayacak şeklinde. Sendikayı işçi artık mücadelenin önünde görmek istiyor. Kıyıda köşede etliye sütlüye karışmayan sendika istemiyoruz. Pazartesi itibariyle sadece Bosch işçileri değil bütün işçiler sendikacılara ‘Hazırlığınız nedir? Nasıl bir yol izleyeceğiz? İşçiyi sürece nasıl hazırlayacaksınız? Olası bir grev yasağı karşısında planınız nedir?’ diye sormalı, sıkıştırmalı ve adım atmaya zorlamalıyız. Bu sözleşmenin iyi olmasını istiyorsak ipleri sendikacıların elinden, kendi elimize almalıyız” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ford Otosan işçisi: Artık oyalamalara karnımız tok

SONRAKİ HABER

ABD'de Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yaptırım tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa